Gündem

Koronavirüs elbise ve yiyeceklerle eve taşınır mı?

Her ne kadar evlerde karantina günleri yaşanıyorsa da insanlar marketlerden ihtiyaçlarını temin etmeye devam ediyorlar. Şu günlerde en çok sorulan sorulardan bir tanesi de koronavirüsün satın alınan yiyeceklerden ve de kıyafetlerle insanlara bulaşıp bulaşmadığı…Rus biyolog bu önemli soruya cevap verdi.

O SORU HERKESİN KAFASINDA

Rus biyolog Vladimir Makarov, koronavirüsten korunmak için sokaktan geldikten sonra ürünlerin sıcak su ile yıkanmasının yeterli olacağını, dış kıyafetlerin kaynatılmasına gerek olmadığını söyledi.

Moskovskiy Komsomolets gazetesine konuşan biyolog Vladimir Makarov, insanların enfeksiyonu kendileriyle birlikte eve getirme olasılığının çok düşük olduğunu belirtti.

“VİRÜS KIYAFETLERDE ÇOK KISA SÜRE KALIYOR”

Makarov, “Dışarı çıktıysanız, döndüğünüzde dış kıyafetlerinizi yıkamaya gerek yok. Virüs kıyafetlerde çok kısa bir süre kalıyor. Her ihtimale karşı dışarıda giydiğiniz giysileri evde biraz uzak bir yere asın” ifadelerini kullandı.

“VİRÜS SOLUNUM YOLUYLA BULAŞIYOR”
Koronavirüsün esas olarak solunum organları yoluyla bulaştığını belirten Makarov, bu nedenle yiyeceklerin çamaşır suyu veya alkol ile yıkanmasına veya ceket ve paltoların kaynatılmasına gerek olmadığını kaydetti.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı