Yerli Dizi

KÖTÜ YOL VE KÖTÜ YOLA DÜŞEN DİZİLER

Televizyon her ne kadar ülkemizde ‘dizivizyon’a dönmüş olsa da reyting savaşının acımasızca yaşandığı bir sektör. Aylarca yapılan hazırlıklar, yatırılan paralar 2-3 bölümde buharlaşıp reyting canavarına kurban gidebiliyor.

TV dünyasında bir dizinin ömrünün sonuna geldiğinin en güçlü işaretleri önce saatinin daha sonra gününün değişmesidir.

Ancak bazen buna bile sıra gelmeden apar topar yayından kalkar.Kanallar dizilerin bir bölümüne astronomik paralar ödendiğinden beklenen reyting gelmezse Demokles’in Kılıcı o dizinin tepesinde sallanmaya başlar.

Bundan önceki yazımda ‘Öyle bir geçer zaman ki’ yi eleştirmiş ve salı günlerine alınıp geç saate atılan Kötü Yol dizisinin gerçekten “kötü yol”a düştüğünü yazmıştım.

Kanal D’nin Kötü Yol dizisi, gerçekten yukarıda yazdığım emareleri gösterdi. Önce günü, sonra saati değişti ve kaçınılmaz sona yaklaştı.

evlerden-biri

Sevenlerini üzecek belki ama Kötü Yol dizisi de yakın zamanda ekrana veda edecek dizilerden.

Bir ‘Hanımın Çiftliği’ olmasa da Orhan Kemal’in TV’de iş yapabilecek eseriydi Kötü Yol…

Daha önce örneklerini gördüğümüz gibi yayın hayatına bir başka kanalda; örneğin, Fox TV’ de devam edebilirdi belki ama görünen o ki olmadı ve hızla erken finale doğru gidiyor.

Kötü yola düşen bir başka dizi de Nurgül Yeşilçay’lı ‘Sultan’ ile ‘Evlerden Biri’ dizileri…

Acun Ilıcalı ile anlaşıp haftanın üç gecesini ona teslim eden Star TV’de dizi kıyımının olması kaçınılmaz sondu.

Hiçbir TV kanalı haftanın yedi gününü birinci bitiremez.Star TV, Şampiyonlar Ligi ve UEFA ligi maçlarının yanına Acun’u ve Muhteşem Yüzyıl’ı da ekleyerek hatırı sayılır bir güç elde etti.

Fakat, bunun yanında çok fazla dizi de alarak bu dizi  kıyımın startını vermiş oldu.

‘İffet’ ile başlayan erken finallere, ‘Evlerden Biri’, ‘Babalar ve Evlatlar’ ‘Canımın İçi’ gibi diziler eklenirken, ‘Hayatımın Rolü’ dizisi de sıraya girdi.

Star TV, “dizi kıyımı” konusunda açık ara önde gidiyor.Bu, ilerde seyircide ‘güvensizliğe’, yapımcıda  ‘gönülsüzlüğe’ neden olabilir.

Dizi sektörü acımasız, ne büyük prodüksiyon tanıyor ne de yılların oyuncularını…

Yukarıda saydıklarım reyting canavarına yenilen diziler.Şu anda devam etse de ayakları çukurda olan yine Star dizisi ‘Dila Hanım’  ATV’nin ‘Alev Alev’ dizilerinin yanı sıra, Kanal D’nin  ‘Veda’ sı da yakında adı gibi ‘veda’ ederse hiç şaşırmayın derim.

SERHAN BAŞBAHÇIVAN / MEDYABEY

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir Yorum

  1. kusura bakmasınlar ama ben bir seyirci olarak neden cansel elçinin hala bu tip eski, kaç yıllık demode hikayelerde oynatıldığını anlamıyorum ve bir izleyici olarak çok üzüldüğümü söylemek istiyorum bu duruma.cansel elçin çok popüler,hem burada hem yurtdışında onca seveni olan,yakışıklı,cazibeli birisiyken,hala nasıl mesela bir kuzey güney gibi milleti peşine takıp,etkileyip herkese ulaşacak bir hikayeye konmuyor da hala eski dönem dizleri,kadının meşhur olma,kendini bulma hikayeleri,illa iki erkek karakterden biri oluyor,illa?…neden senaryonun asıl tek erkek karakteri olmuyor.ben bir seyircio larak bunu görebiliyorum da,kızmasınlar ama menajeri ya da ne bileyim ajansı, sonuçta oyuncunun kariyerinde bu kişiler de önemli değil mi, kararlarda filan,e memnunlar mı canselin bu dizide oynamış olmasından:( ben değilim,çünkü bence cansel artık bu tip işleri kaç yıl önce aştı,hala niye aynı tip demode hikayelerde oynasın.dünkü bölüm ne kadar yavan,saçmaydı,deniz kenarında birbirine tamamen yabancı iki kişi sözde evlenecekler mutlular,gör de inan!hala kız isteme,tuzlu kahve klişeleri,ay aynı şeyleri yüz kere izledik,yazık yani,diziye de oyuncuya da bence… bir seyirci gözüyle ve iyi niyetle söylüyorum bunu,diğer oyuncular için başrol olmak açısından iyi olabilir ama cansel için gereksiz,yanlış,hatalı bir işti…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu