Yaşam

Koyun çobanıydı, TEOG şampiyonu oldu

TEOG sınav sonuçları açıklandı. 120 soruluk TEOG sınavında 115 net yapan Çemişgezekli koyun çobanı Mahir Gündoğdu artık İstanbul Robert Koleji öğrencisi olmanın gururunu yaşıyor.

İsteyene ve çalışana hiçbir sınırın olamayacağını küçük yaşında dünyaya öğreten Çemişgezekli öğrenci Mahir’in başarısı ayakta alkışlanıyor. Onun ismini ilk kez okul sonrasında kitaplarını kolunun altına alıp koyun atlatmaya çıkan küçük çoban olarak duymuştuk. ‘Yaşam şartlarımız ağır” diyerek o dönem duygularını dile getiren Mahir; İstanbul Amerikan Robert Lisesi’ni hem yatılı hem de tam burslu olarak kazandı.

Mahir birinciliğinin ardından mutluluğunu şu sözlerle açıkladı

“Bizim oralarda yaşam şartları ağır ama ailem hep bana destek oldu. Annem ilkokul mezunu, babam da ortaokul. Ama okumanın ne kadar önemli olduğunu hep onlardan dinledim. Hep beni desteklediler. 6’ncı sınıfa geçen kardeşim Deniz’i de aynı şekilde okuması için teşvik ediyorlar. Ailem küçükbaş hayvancılıkla uğraşıyor. Ben de köydeki tüm çocuklar gibi aileme işinde destek oluyorum. Bunun için de her gün okul çıkışı hayvanları otlatmaya çıkarıyordum. Bugün de bunu yapıyorum. Ama ders kitaplarımı da yanıma alıyordum ve ders çalışıyordum.Kitap okumayı çok sevdiğim için hep yanımda kitaplarım oluyordu. Bol bol kitap okudum. Aslında saatler boyunca başımı kaldırmadan ders çalışmadım. Günde ortalama 2 saat ders çalışıyordum. Bence başarılı olmamda kitap okumayı bu kadar çok sevmem de etkili oldu. Hiç ayırmadan ne kitap bulursam okuyorum. Roman da seviyorum, inceleme de. Köye gelen tüm akrabalar ile öğretmenlerim hep bana kitap taşıdı. Kitap okumak iyi geliyor. İki öğretmenim ve okul müdürüm bizim köyde oturuyor. Tüm öğretmenlerimin yetişmemde ve başarımda büyük katkısı oldu. Hepsi bana ‘Yapabilirsin’ dediler. Ama okul müdürüm Birsel Tutar, fen öğretmenim Suat Yıldız ve Türkçe öğretmenim Fırat Yıldırım özellikle çok ilgilendiler. Bana çok inandılar. Ben de ‘Yapacağım’ dedim. Ben bütün öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum. Benimle çok ilgilendiler. Birlikte soru çözdük. ”

TEOG birincisi olmasının ardından kendisine ilk kez İstanbul kapıları açılan Mahir İstanbul’a ilk kez geldiğini belirterek hedeflerini de açıkladı: İstanbul’a ilk kez geldim. Bu şehri de okulumu da çok sevdim. Yatılı okuyacağım ama başaracağımı biliyorum. Söylemek için erken olabilir çünkü önümde daha 5 yıl var ama hayalim tıp ya da mühendislik okumak. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu