Yaşam

KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavı iptal edildi

KPSS imtihanı ile ilgili flaş gelişme…Ankara 1. İdare Mahkemesi, usulsüzlük iddiaları nedeniyle 2010 KPSS’nin “Genel Yetenek ve Genel Kültür” kısmını iptal ettiği haber veriliyor.Soruların sınavdan önce dışarıya sızdırıldığı iddiaları üzerine “Eğitim Bilimleri” kısmı iptal edilen 2010’daki Kamu Personel Seçme Sınavı’nın (KPSS) “Genel Yetenek ve Genel Kültür” bölümü de Ankara 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

NTV Muhabiri Gökhan Gerçek, NTV canlı yayınına katıldı.  Gerçek, karar sonrasında onbinlerce adayın memuriyetinin tehlike olduğunu belirterek, “2010 KPSS ile yaklaşık 80 bin kişi atanmıştı. FETÖ soruşturması kapsamında açılan usulsüzlük davası sonucunda önümüzdeki günlerde memuriyetlerin iptal edilmesi bekleniyor” şeklinde konuştu.

GEREKÇE SORULARIN ADAYLARA SIZDIRILMASI
Avukat Cemal Yeşilyurt, sınavın Genel Yetenek ve Genel Kültür bölümünün iptal edilmemesi üzerine, bu bölümdeki sınav soru ve cevaplarının yüzlerce adaya servis edildiğini savunarak, sınavın bu kısımlarının da iptali istemiyle Ankara İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı.
Davada 3. dalgada 384 kişi gözaltına alınmıştı.

DAVA ÖNCE REDDEDİLMİŞTİ

Ankara 1. İdare Mahkemesi’nin davayı reddetmesi üzerine, Cemal Yeşilyurt kararı temyiz etti. Temyiz istemini görüşen Danıştay 12. Dairesi, İdare Mahkemesi’nin kararını bozmuştu.

Bozma üzerine dosyayı tekrar görüşen Ankara 1. İdare Mahkemesi, 2010 KPSS’nin Genel Yetenek ve Genel Kültür kısımlarını oy birliğiyle iptal etti.

BİLİRKİŞİ RAPORUYLA SABİT
İdare Mahkemesi’nin kararında, soruların sınavdan günler öncesinde sızdırıldığı, soruları alan kişilerin ikrar içeren ifadeleri ile teknik incelemeler sonucu düzenlenen bilirkişi raporlarıyla sabit olduğundan 10 Temmuz 2010’da yapılan KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür kısımlarında hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varıldığı kaydedildi.

Etiketler

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı