Yaşam

KPSS puanı nasıl hesaplanır? (Puan Hesaplama robotu 2017, kaç net kaç puan eder)

KPSS puanı kolayca nasıl hesaplanır. Hızlı şekilde farklı türlerde KPSS puan hesaplama robotlarına haberimizden ulaşabilirsiniz.  Öğretmenlik ÖABT Alan Bilgisi Puanı Hesaplama 2017, KPSS Puan Hesaplamasını tüm puan türlerine göre nasıl yaparım diyorsanız haberimiz tam size göre…

KPSS puan hesaplama öğretmenlik alan bilgisi puanı nasıl hesaplanır? KPSS önlisans türüne göre kaç net kaç puan getirir? KPSS ortaöğretim puan hesaplaması nasıl yapılır, KPSS puan hesaplama lisans 2017 robotuna nasıl ulaşırım? KPSS Puan hesaplama robotu hepsi bir arada… İşte “KPSS puan hesaplama nasıl yapılır?” sorusunun cevapları…

KPSS Puan hesapalaması kısaca nasıl yapılır?

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirilecektir. Her testte, örneğin Genel Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

KPSS P120 puanı hesaplanırken kullanılacak yabancı dil standart puanının hesaplanmasında , adayların ilgili yılın YDS İlkbahar Dönemi sınavı s onu cu ku llanılacaktır. KPSS P120 puanının hesaplanmasını isteyen adayların YDS puanlarının ortalama ve standart sapma değerleri , her yabancı dil için ayrı ayrı hesaplanacak, bu değerler kullanılarak adayların yabancı dil standart puanları hesaplanacaktır.

Bir testte, en az bir ham puanı bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. YDS’de en az bir ham puanı bulunmayan adayların yabancı dil standart puanı hesaplanmayacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Tablo – 1’deki testlerden elde edilen standart puanl ar ağırlıklandırılarak hesaplanacak olan KPSS puan türleri Tablo – 2’de gösterilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşları bu puan türleri arasından seç ecekleri KPSS puanlarını kullanacaklardır.

Tablo – 2’de gösterilen ağırlıklara göre, testlerden ve YDS p uanlarından elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasında kullanılan standart puanların tümünün olması gerekir.

Adayları n ASP’leri kullanılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacak tır. Kamu kurum ve kuruluşları , adayları, A Grubu Kadrolar için giriş sınavlarına KPSS puanlarına göre çağıracaklar, giriş sınavı yapmayacak olan kamu kurum ve kuruluşları atamalarda doğrudan K PSS puanlarını kullanacaklardır.

KPSS : Kamu Personel Seçme Sınavı

ASP : Ağırlıklı standart puan


X : ASP dağılımının ortalaması

S : ASP dağılımının standart sapması

B : ASP dağılımındaki en yüksek ASP

En Basit KPSS Puan Hesaplama Yöntemi

Genellikle kabul gören basit bir KPSS hesaplama sisteminden söze başlayalım. Buna göre;

0.5 x (Genel kültür + genel yetenek neti) + 40 ile -+5 puan farkla puanınızı hesaplayabilirsiniz.

Genel yetenek testinde 38 doğru 17 yanlış Genel kültür testinde 41 doğru 19 yanlış 79 doğru 36 yanlış 5 boş ile 2016 KPSS puanı 79, 5 oluyor. KPSS nin bir önceki yapılan sınavlarında karşılaştırma yapmak için 2014 yılı KPSS yi baz almamız gerekir. Çünkü 2015 yılında yapılan KPSS sınavı bu yıla uygun değildir. Bu nedenle vereceğimiz netler KPSS 2014 verilerine göre olacaktır.

Kpss Lisans P3 Puanı Hesaplama Kaç Net Kaç Puan Getirir?

55 NET 70 PUAN

62 NET 75 PUAN

72 NET 80 PUAN

84 NET 85 PUAN

91 NET 90 PUAN

KPSS PUAN HESAPLAMA – KPSS3, KPSS10, KPSS121 Puan Hesaplama için tıklayınız
(2017 KPSS İSTATİSTİK SAYFASI AKTİF HALE GETİRİLMİŞTİR.)
Önlisans Mezunları Puan Hesaplama
Ortaöğretim/Lise Mezunları Puan Hesaplama

Başka bir KPSS Puanı Hesaplama Formu  için buraya tıklayabilirsiniz.

120 sorunun sorulduğu KPSS sınavında adayların puanlarını yaptıkları netler ve standart sapmalar belirliyor. Sadece yapılan net sayısının önemli olamadığı puan hesaplamasında, standart sapmanın önemi göze çarpıyor. Mesela 2015 yılında 50 net yapan biri ile 2016 yılında 50 net yapan kişinin puanları karşılaştırıldığında aynı olmadığı +5 veya -5 farkettiğini görebiliyoruz. Mesela 2015 KPSS Genel yetenek testіnde 40 doğru 10 yanlış Genel kültür testinde 35 doğru 15 yanlış yapmış olsun. Bu adayın 2016 yılı KPSS puanı 79,220, 2014 puanı ise 78 oluyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu