Medya

Kültür Bakanlığı’ndan Hürriyet’in Hasbahçe haberine yalanlama geldi

Dünkü Hürriyet gazetesinde yer alan “Topkapı Sarayı’nın Hasbahçe’si denetimli inşaata açılıyor” başlıklı haberine Kültür Bakanlığından yalanlama geldi. Söz konusu haberde “Koruma Kurulu Topkapı Sarayı’nı 1. derece arkeolojik sit alanından 3. dereceye düşürme kararı aldı.” denilmiş 4. Koruma Kurulu’nun Topkapi Sarayı’nı 1. derece arkeolojik sit alanından 3. dereceye düşürme kararı aldığı bilgisine yer verilmişti.

KÜLTÜR BAKANLIĞINDA HÜRRİYET’İN HABERİNE AÇIKLAMA

Haberin Hürriyet’te yayınlanmasının hemen ardından Kültür Bakanlığından yalanlama açıklaması geldi. Açıklamada, Hürriyet’in haberinin “tamamen gerçek dışı” olduğu ifade edilerek “Ahırkapı Feneri ile Sepetçiler Kasrı arasındaki alanın imara açılması ya da burada yeni yapılaşmaya izin verilmesi söz konusu değildir” denildi.

Haber Hürriyet gazetesinde Ömer Erbil imzasıyla yayınlanmıştı.Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun Topkapı Sarayı’nı 1. derece arkeolojik sit alanından 3. dereceye düşürme kararı aldığı şeklindeki haber dün TGRT Haber’de yayınlanan Medya Kritik programında masaya yatırılmış eğer olay doğru ise gazetecilik başarısı olduğu dile getirildikten sonra Fuat Uğur ve Cem Küçük “Umalım doğru değildir” diye konuşmuşlardı.

Medya Kritik’te yapılan yorumlarda haberin doğru ise şerhi konarak yapılan işin yanlışlığı dile getirilmiş, olay doğruysa bundan vazgeçilmesi gerektiği ifade edilmişti.

İşte Kültür Bakanlığı’nın Hürriyet’in Topkabı Sarayı ve çevresinin imara açılması haberiyle ilgili o açıklaması:


“Hürriyet Gazetesi’nde bugün yayımlanan ‘Hasbahçe’ye İmar’ başlıklı haber tamamen gerçek dışıdır. Söz konusu haber Tarihi Yarımada’nın yapılaşmaya ve imara açılmak istendiği algısını oluşturarak kamuoyunu yanıltmayı hedeflediği açıktır.

Bütünüyle spekülasyondan ibaret bu haberin aksine Bakanlığımız, Sur-u Sultani’nin yeniden ihyasına ilişkin çok kapsamlı çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Ahırkapı Feneri ile Sepetçiler Kasrı arasındaki alanın imara açılması ya da burada yeni yapılaşmaya izin verilmesi söz konusu değildir.

Bilinmelidir ki bir dünya mirası olan Topkapı Sarayı’na ve çevresindeki tarihi dokuya zarar verilmesine asla müsaade edilmeyecektir.

Bu maksatlı haberi ve yapılan açıklamaları kamuoyunun takdirine sunuyoruz.”

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu