Yaşam

Kurban Bayramı ne zaman, kaç gün resmi tatil?

2017 yılında Kurban Bayramı ne zaman kutlanacak ve kaç gün resmi tatil yaşanacak sorusu ile gündeme geldi. Arefe günü tatil olacak mı?

Ramazan bayramını geride bıraktığımız bugün vatandaşlar Kurban Bayramının ne zaman olacağını merak ediyor. İki bayram arasında 2 ay 10 gün bir süre var. Yani Kurban Bayramı bu yıl 1 Eylül Cuma tarihinde kutlanacak. Dini olarak 4 gün bayram. Peki Arefe günü olan 31 Ağustos Perşembe günü resmi tatil olacak mı? Bu konuda henüz net bir bilgi yok. Resmi tatil bilgileri bayrama bir hafta kala belli olur. Ancak dini bayram süresince Cuma-Cumartsi-Pazar ve Pazartesi günleri resmen de tatil olacak. Kurban Bayramı 4 Eylül Pazartesi günü sona erecek.

Diyanet Kurban Bayramı 2017 tatil gününü açıkladı

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği Kurban Bayramı tatilinin, bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı’yla birleşmesiyle birlikte 6 güne çıkacağı tahmin ediliyor.  Bu yıl, 31 Ağustos Perşembe günü Arefe olarak kabul edilecek. 01 Eylül- 04 Eylül arası ise Kurban Bayramı’nın dört günü ile birleşince 6 gün tatil olacak. Beklentiler gerçekleşirse; bu yıl, arefe günü de dahil edilirse Kurban Bayramı 31 Ağustos Perşembe günü başlayıp 04 Eylül Pazartesi günü son bulacak. Arefe gününün de (Zafer Bayramı olması dolayısıyla) tam gün tatil olması bekleniyor.

Dini günler ve bayramlar takvimi (2017)

30 Ağustos Çarşamba: Zafer Bayramı

31 Ağustos Perşembe: Arefe Günü

1 Eylül Cuma: Kurban Bayramı 1. gün

2 Eylül Cumartesi:Kurban Bayramı 2. gün

3 Eylül Pazar:Kurban Bayramı 3. gün

4 Eylül Pazartesi:Kurban Bayramı 4. gün

Önümüzdeki yıl (2018 yılı) ise Kurban Bayramının tamamının hafta içine gelmesi nedeniyle 9 gün olması bekleniyor diyebiliriz. 2018 yılında Kurban Bayramı’nın arefe günü 20 Ağustos Pazartesi günü olurken; bayramın dördüncü ve son günü ise 24 Ağustos.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu