Yerli Dizi

KURTLAR VADİSİ NEDEN FENOMEN OLDU?/MÜZEYYEN YILMAZ

Kurtlar Vadisi dizisi için o kadar çok yazıldı ve çizildi ki o zamanlar hep merak etmiştim neden dizinin adı ‘Kurtlar Vadisi’ diye? Geçenlerde bir arkadaşımla sohbet ediyorduk konu döndü dolandı tv dizilerine geldi. ‘Bugün Kurtlar Vadisi günü’dedi.

‘Nasıl yani dedim?’

‘Bugün Kurtlar Vadisi Günü işte’ dedi yine…

Sözünü ettiği gün Perşembe günüydü ve Perşembe gününü bu şekilde anması beni şaşırtmıştı hele ki bir kadın olunca…

Genelde Kurtlar Vadisi erkek dizisi olarak gündeme oturdu. Evet, her kanalda en az üç tane pembe dizileri aratmayacak dramalar oynuyor. Kadınların dizisi diye tabir ettiğimiz konuları içeriyor ve elbette erkekler bundan çok sıkılıyor. Hafta sonu bir maçları var da izleyebiliyorlar mı o da şüpheli tabi…

Kurtar Vadisi ekranlara geldi geleli neredeyse erkekler de haber sonrası tv karşısına oturup izleyebilecekleri ve hatta eşlerinin elinden kumandayı kapabilecekleri bir ortam sağladı. Evde iki tv yoksa kadınlar da zorunlu olarak eşleriyle birlikte Kurtlar Vadisini izlemek zorunda kaldı böylece…. Sonrasında Kurtlar Vadisi kadınlar için de  en az erkekler kadar fenomen olup çıktı.

Polat Alemdar mı ( Necati Şaşmaz) kadınları etkiledi de onlar da Perşembe gününe artık ‘Kurtar Vadisi Günü’ adını taktı? Hayır! Peki, Necati Şaşmaz çok mu iyi rol yapıyor? Hayır! Bakışlarını mı iyi kullanıyor? Hayır! Dünyayı kurtaran kahraman niteliğinde mi? Hayır!

Peki kadınları da en az erkekler kadar ekrana bağlayan ne oldu Kurtlar Vadisi’nde?

Dayanamadım arkadaşıma ‘Nesine tutkun oldun bu dizinin?’ diye sordum. Bana güldü. Hatta biraz da gülümsemesinde küçümseme bir eda hissettim. Sanki ‘Bunu bana nasıl sorarsın?’ gibilerden. Hata ettim sordum; eee yanıtını bekliyorum işte…

‘Önce çocuklar izliyordu. Ben kızdım ama zorunlu olarak izlemeye başlayınca vallahi çok güzel bir dizi olduğunu fark ettim. Bana haberleri geniş kapsamlı veriyor gibi geldi. Dünyada ne oluyor, ne bitiyor hepsini film gibi gösteriyor.’ “Nasıl ya!” diye düşündüm şaşırarak… Kadınlar bunun için mi bu diziye bu denli bağlandı? Bu yüzden mi Perşembe gününün adı Kurtlar Vadisi olarak değişti.

Ben de merak ettim dün Kurtar Vadisini izlemeye çalıştım. Özetle başladı. Polat Alemdar vurulmuştu. Yanında iki arkadaşı vardı. Komik tavırlar içindeydi bu iki arkadaş. Biri sözde acısını içinde taşıyamayacak kadar üzgündü de silahı şakağına dayadı tetiği çekmeye hazırlandı. Diğeri hemen atıldı buna engel oldu. Sonra sahne ani bir kopukluk yaşadı bir başka sahneye geçiş oldu. “Hadi özettir” diye sesimi çıkarmadım. Diğer sahnede bir grup insan karşı grupla çatışıyordu. Ve şimdi yazacaklarım eminim Kurtlar Vadisi hayranlarını çıldırtacak ama yeminle daha önce bu kadar komik, bu kadar gerçek dışı bir çatışma görmemiştim. İster istemez o arkadaşın sözlerini düşündüm. ‘Bakış Açısı’ dedim kendi kendime… Herkesin kendine özgü bir bakış açısı ve zevkleri var. Muhtemelen bu dizi bu yüzden beni hiç etkilemedi de şimdiye kadar izlemedim. Ama şu bir gerçek o kadar çok hayranı var ki… Ne diyeyim belki ben de biraz daha sabır gösterip sonraki sahneleri izleseydim muhakkak ben de bir hayran olur çıkardım.

cocuklar-duymasin

ÇOCUKLAR DUYMASIN ESKİYİ ARATIYOR
Yıllar önce Çocuklar Duymasın dizisi başladığında kimse bu denli tutacağını beklemiyordu. Eminim yapımcısı Birol Güven için bile bu büyük bir sürpriz olmuştur. Ama öylesine tuttu ki hızla kanal değiştirdi ve izlenme oranı yükseldi.

Tamer Karadağlı tabi diziyi izlettiren… Ya da aile içinde sıkça karşılaştığımız karı-koca tartışmasıydı kadınları ekrana bağlayan… Belki de Pınar Altuğ’du erkekleri ekrana çağıran… Neyse ne, dizi o dönem epey bir izlenmişti. Sonrasında bir süre ekranlardan uzaklaştı. Çok da çabuk unutuldu. Ama beklenmedik bir anda yapımcısı Birol Güven bu diziyi yeniden ekrana taşımaya karar verdi.

İyi dedik, en azından eski tanıdık bir dizi izleriz artık. Ama daha ilk bölümde gördük ki çok öncesi bölümlerin benzeri konular işlenmeye başlanmış. İlk bölümdür dedik bekledik. Dizi giderek kendini tekrar etmeye başladı. Değişiklik olsun diye Sanatçı Emel’i kadroya dahil ettiler. Allahım nasıl bir tipleme ya! Onu dinlerken içimiz gidiyor. Bir cümleyi neredeyse beş dakikada bitiren bir kadını dinlemek bana göre bir azaptır.

Ve kızları tabii… Teknoloji bağımlısı iki kız… Ne kadar kötü birer örnek teşkil ediyorlar. Ellerinde son teknoloji telefonlar ve sürekli twitter takipçilerini arttırma çabasındalar. Çağımızın kızları böyle mi olmalı? Sanal bir yaşamın içinde, dış dünyadan soyutlanarak gerçek duygulardan ve arkadaşlardan uzak, kültür yaşamın çok gerisinde mi olmalılar?

Bana göre Çocuklar Duymasın’ın öncesi gerçekten de aile içinde yaşanan olayları ironik bir dille yansıtarak hoş mesajlar veren bir diziydi. Şimdi ise aksi yönde bir formatla seyirciye ve özellikle gençlere yanlış mesajlar veren bir formata dönüştü. Yapımcısının bir an önce bu yanlıştan dönüp, formatı eski haline dönüştürmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

MÜZEYYEN YILMAZ/MEDYABEY

www.muzeyyenyilmaz.com

 

Etiketler

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı