Yerli Dizi

GİZEM KABOĞLU/ KURTLAR VADİSİ VE ŞEFKAT TEPE İZLEYİCİYE NE MESAJ VERİYOR?

Gizem Kaboğlu, yaşadığımız hassas süreçte ekrana gelen bazı dizilerin verdiği mesajları mercek altına aldı. Kurtlar Vadisi ve Şefkat Tepe’nin reyting başarıları gözleri ister istemez bu dizilere yöneltiyor. Peki bu dizilerin izleyiciye verdiği mesajlar ne? Sözkonusu dizilerin nasıl bir ihtiyaca cevap verdiği düşünülüyor? İşte Gizem Kaboğlu’nun değerlendirmesi…

 

Şefkat Tepe yeni sezon  Samanyolu ekranlarında başladı. 118 bölümdür ekranda olan dizinin başarısı beni ürkütüyor.

Hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda akil insanlardan oluşturulan heyetler raporlar hazırlayarak Türkiye’nin çözüme bakışını netleştirmeye çalıştı. Güneydoğu heyetinin çözüme yönelik hazırladığı raporda şu madde de yer alıyordu: “Şefkat Tepe, Sakarya Fırat, Kurtlar Vadisi ve Tek Türkiye benzeri TV dizilerinin yayından kaldırılması.”

Dizinin yayından kaldırılmasının kesin çözüm olduğunu düşünmüyorum zira toplumda böyle bir meyil olduğu için bu dizi izleniyor. Çözüm militarizmde çıkış arayan zihniyeti anlamaya çalışmak ve yeni yollar, silahsız sonuç mekanizmaları geliştirmek. Bu da elbette popüler kültür araçlarının da yardımıyla olabilir. Belki bu dizide silah bırakılarak, barış için savaşılmayacağı tartışılarak barış resmedilebilir. Tabi hükumetin isteği gerçekten barış mı onu ayrıca tartışmak gerek.

Gerçi dizinin sloganı bile “Barış için savaşanların ölümsüz hikayesi”… Savaşla barışın gelmeyeceğinin anlatmaya çalışıldığı şu günlerde, diyalogtan müzakereye geçiş aşamasında bu dizilerin ekranda yer alması ve militarizm propagandası yapılması ne kadar sağlıklı bilemiyorum. İşte bu yüzden bu dizinin reyting listelerinde üst sıralarda olması çok ürkütücü…

Kurtlar Vadisi izleyenler derin devlet yandaşı oluyor sığlığında bir yorum yaptığım sanılmasın. Dizi anlaşılacağı üzere bu sezon Ortadoğu politikalarına silahla çözüm üretecek ancak bunun da iç gerilime operasyonla çözüm aramaktan pek de farkı yok. Kaldı ki Rojova’daki dramı, katliamı fragmanda bile “kirli oyun” olarak göstermenin neresi barışçıl anlayamadım.

Toplumda militarist bir taban yok, bu dizi sayesinde oluyor demiyorum. Tam da diyalog sürecinde, dış ilişkiler savaş naralarıyla tartışılırken bu dizide yer alan mesajlar fazlasıyla tehlikeli değil mi diye soruyorum.

Oysa sağduyu şu günlerde en çok ihtiyacımız olan şey…

GİZEM KABOĞLU / MEDYABEY

http://gizemkaboglu.com/

https://twitter.com/gizemkaboglu

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu