Medya

Kurtuluş Tayiz, Ahmet Hakan’ı eleştirdiği yazsının başlığını neden boş bıraktı?

Akşam gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz, Ahmet Hakan’ın Abdullah Gül’ün Ak Parti’ye dönmesi konusunda yazdıklarını ağır eleştirdi.

Tayiz, “Ahmet Hakan eğer ….. olmak istiyorsa” başlığı attığı yazısının sonuna başlıkta bıraktığı boşluk için ilginç bir not düşmeyi de ihmal etmedi.

İşte, Kurtuluş Tayiz’in Ahmet Hakan’ı sert bir biçimde eleştirdiği o yazısı:

…………………………………………………………………….

 

Tipik Hürriyet vakası… İnsan bir gün olsun şaşırmak istiyor ama ne mümkün? Doğan Medya Grubu’na özgü siyaset dilini çabucak özümseyen Ahmet Hakan, dünkü köşesinde Cumhurbaşkanı Gül’e lider olmanın sırlarını anlatmış. “Gül eğer lider olmak istiyorsa” başlıklı yazısında Hakan, Cumhurbaşkanını, kurucusu olduğu partiye ve yol arkadaşlarına karşı savaşa davet ediyor. İlk satırından son cümlesine kadar yazıda ahlaklı bir tutum görmek neredeyse imkânsız. Ahmet Hakan’ın kime akıl verip veremeyeceği elbette yalnızca kendisini ilgilendirir, ancak insan bekliyor ki, o ve benzeri köşe yazarları bu tür kurnaz siyaset mühendislik çalışmalarının artık tutmayacağını anlasın.

Abdullah Gül’ü Erdoğan’a karşı savaşa davet etmek, kışkırtmak popüler tanımıyla fitnecilikten başka bir şey değil.
Erdoğan ve Gül arasında çelişkiler, problemler, bakış açısı ve hatta dünya görüşü farklılıkları olabilir; ama bundan bir savaş çıkarmaya çalışmak gazetecilik değil partizanlıktır.
Sevmediğin, karşı olduğun bir lidere karşı mücadele eder, savaşabilirsin; ama bu savaşa o liderin sorun yaşadığı veya yaşamadığı yol arkadaşlarını da dâhil etmeye çalışırsan pek de ahlaklı davranmış olmazsın.

Cumhurbaşkanı Gül’ü küçümseme özgürlüğüne sahip olabilirsin, fakat ona akıl satmaya kalktığında onu yönlendirilebilir bir nesneye çevirmiş olursun ki, iki arkadaş arasında bile kabul görecek kusur değil bu.
Görülmemiş hesapları olabilir insanın, düşmanlıkları, öfkesi de. Haksızlığa uğramış, hak etmediği saldırılara da maruz kalmış olabilir. Ancak herkes kendi savaşını kendisi vermelidir, görülmemiş hesaplarını başkasının üzerinden görmeye çalışmak samimiyetsizliktir.
Gül’ü Erdoğan ile kıyaslayıp küçümsemek, aşağılamaya çalışarak tahrik etmek tavsiyeye değil; şantaja girer.

Hürriyet’in Cumhurbaşkanı Gül hakkında bilerek yaptığı ve kamuoyunda da Gül’e tehdit olarak da algılanan o malum yalan haberin devamı niteliğinde yazılar döşemek gazetecilik, yazarlık değildir;Erdoğan ile savaşmadığı için Gül’e aba altından sopa göstermektir bu.
Abdullah Gül, bir liderlik yarışına da girebilir, Erdoğan ile karşı karşıya da gelebilir. Bu kendisinin bileceği bir iştir. Gazeteciler bunun yararlarına, zararlarına işaret edebilir. Fakat bir yazarın savaş amigoluğuna soyunması çirkin bir davranıştır.
Ahmet Hakan kendi mahallesine karşı bayrak açtığı için memnun olabilir; ama kendi mahallesine karşı savaş açtığında Gül’ü parlak bir geleceğin, kariyerin beklediğini öğütlemek akıl çelme anlamına gelir ki değil bir lidere sıradan bir insana bile böyle bir kötülük yapılmaz.
Liderleri yönlendirme, kaderlerini etkileme gibi şeytani bir hastalığı Ahmet Hakan, Aydın Doğanve Hürriyet’ten kapmış olmalı. Siyasete müdahale Doğan Grubu’nun profesyonel iş tanımı içinde yer alıyor. Yıllarca kimin başbakan, kimin bakan olup olamayacağına karar verip durdular. Bürokratların atamalarına kadar müdahale ettiler. Medyanın siyasi hayat üzerindeki etkisi kuşkusuz yadsınamaz; ancak bunun hukuki sınırlarının olmaması ahlaki sınırlarının olmayacağı anlamına gelmez. Tribünlerde oturup “Hadi vur, vur!” diye savaş çığlıkları atmak yazarlara hiç yakışmıyor.Ahmet Hakan tribünde oturup “Şöyle yap, böyle vur!”  diyeceğine, Abdullah Gül’e liderlik dersi vereceğine oturup biraz ahlak dersine çalışsa eminim daha huzurlu, başarılı biri olur.

Yazının kaynağı: http://www.aksam.com.tr/yazarlar/kurtulus-tayiz/ahmet-hakan-eger–olmak-istiyorsa/haber-332045

Ahmet Hakan ne yazmıştı:

Ahmet Hakan Kurtuluş Tayiz’in kıyasıya eleştirdiği yazısında Abdullah Gül’ün yapması gerekenleri yazmış Gül’ün bunları yapmaması durumunda lider olamayacağını ifade etmişti…

İşte Ahmet Hakan’ın sözkonusu yazısının ilgili bölümü:

 

“Eğer Abdullah Gül “lider” olmak istiyorsa…Tıpkı Tayyip Erdoğan gibi davranmalı. Ne istediğini söyleme cesaretine sahip olmalı.Yarışta olup olmadığını açıkça ortaya koymalı. Kucağına gelmesini beklemek yerine mücadele etmeli. Arkadan dolaşmak yerine açık oynamalı. Risk almalı. Kısık sesle değil gür bir seda ile konuşmalı. Düşmanlarını çoğaltmaktan, dostlarını azaltmaktan korkmamalı. Abdullah Gül bunları yaptığında başarıyı kesin yakalayabilir mi?Bilmiyorum, bilemiyorum.Ama bildiğim bir şey var: Bunları yapmadığı takdirde…Abdullah Gül’den lider mider olamaz.”

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu