İnternet

Kurumsal SEO Nasıl Yapılır?

Kurumsal SEO çalışmaları kurumsal web sitelerinin trafiğini artırdığı ve marka prestijine katkı sağladığı için titizlikle uygulanması gereken bir süreçtir. Dikkatli bir şekilde planlanan ve uygulanan SEO çalışmaları arama motoru sonuçlarında her geçen gün daha da yükselmeyi ve daha fazla sayıda kişiye ulaşmayı sağlamaktadır. Bu sayede kurumsal firmaların ürün, hizmet, teknik bilgi ya da araştırmalarının tanıtım ve satış hacmi artırılabilmektedir.

Kurumsal SEO çalışmalarında öncelikli ve ilk adım firmanın hedeflerinin belirlenmesidir. Bunun için firma ayrıntılı bir şekilde analiz edilmeli, beklentileri ve hedefleri derinlemesine incelenerek rakip ve sektör analizi yapılmalıdır. Sektör analizi sırasında aynı segmente hitap eden firmaların analizinin yapılmasına da özen gösterilmelidir.

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime belirleme sürecinde ilk olarak sektörde en çok aranılan kelimeler tespit edilir. Arama trafiği yüksek olan anahtar kelimeler içinden hem web sitesiyle hem site içeriğiyle uyumlu olan kelimeler kullanılmalıdır. Diğer bir deyişle arama trafiği yüksek olan anahtar kelimelerin seçilmesi yeterli değildir. Kurumsal SEO çalışmalarının başarılı olabilmesi için firmaya ve hedef kitleye uyan doğru anahtar kelimeler seçilmelidir.

Site İçi SEO

Site içi SEO, kurumsal SEO çalışmalarının olmazsa olmazıdır. Kurumsal firmanın önceden alınmış bir alan adı yoksa ilk adım SEO’ya uygun bir domain name seçilmesidir. Seçilecek alan adı içinde anahtar kelime barındırmalı, kısa, net ve akılda kalıcı olmalıdır. Bu özellikler web sitesinin direkt trafik oranını ve tıklanma sayılarını olumlu yönde etkileyecektir.

Site içindeki yazıların doğru şekilde oluşturulması, iç linklemeler, Page Speed çalışmaları, uygun görsellerin seçilmesi, meta tag’lerin yerleştirilmesi ve sitenin kullanıcı dostu haline gelmesi için yapılması gereken çalışmalar site içi SEO kapsamında yer alır.

Arama motorunda arama yapan kullanıcıların beklentisi uzun süre beklemesine gerek kalmamasıdır. Bu sebeple web site içeriklerinin mümkün olduğunca yüklü boyutlarda olmaması büyük bir avantaj haline gelebilir. Yüksek boyutta görsellerin bulunması siteyi ağırlaştırarak geç yüklemesine neden olabilir. Bu da sitede kullanıcı kaybına yol açabilir.

Web Sitesi Kriterleri

Web sitesinin tasarımındaki sadelik site içi SEO çalışmalarının en önemli kriterleri arasında yer alır. Kurumsal firmayı, ürünlerini ve hizmetlerini etkili ve öz şekilde yansıtan bir ana sayfa, kullanıcının sitede kalmasını sağlar. Sağlam bir ana sayfa Adwords reklamlarında tık başına maliyeti azaltacağı için de avantajlı olabilir.

Kullanıcı web sitesinin iç sayfalarda dolaşırken amacını karşılayıp karşılamadığını anlamalı, aradığını da hızlı bir şekilde bulabilmelidir. Bunun için site navigasyon/menü yapısından içerik kalitesine kadar birçok öğe arama motorlarıyla uyum içinde olacak şekilde optimize edilmelidir.

Web sitesinin rengi kurumsal kimliğe uygun seçilmeli ve rahatsızlık uyandırmamalıdır. Arama motoru botları, web sitelerinin aktif ve güncel olmasına büyük önem verirler. Bu nedenle siteye kullanıcının harekete geçmesini sağlayacak özellikler eklenmesi ve web sitesinin sürekli güncellenmesi SEO için önemli bir adım olarak kabul edilir.

Site Dışı SEO

Site dışı SEO sürecinde web backlink alımı ve indeksleme çalışmaları gerçekleştirilir. Backlinkler alınırken sayı ve kalite dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelir. Yanlış ya da aşırı backlink politikası uygulanması SEO çalışmalarına zarar verebileceğinden bu konuda dikkatli olunmalıdır. Bu nedenle backlink alımı zaman içerisine yayılmalıdır. Aşırı hızlı backlink alımının, sitenin “spam” yaptığı sinyalini verebileceği ve kısa vadede sağladığı faydaların uzun vadede kaybedileceği unutulmamalıdır.

Sosyal Medya Stratejisi

Site dışı SEO çalışmalarının bir diğer adımı olan sosyal medya stratejisinde doğru sosyal medya araçları seçilerek avantaj elde edilebilir. Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter, Google+, YouTube, LinkedIn gibi platformlarda düzenli ve kaliteli içerik paylaşımı kurumsal SEO açısından oldukça yararlı olarak kabul edilir. Bu sayede doğal backlink alınması ve web sitesinin tıklanma oranının artırılması mümkün olabilmektedir.

Raporlama

Yapılan kurumsal SEO çalışmalarından verim alınabilmesi ve elde edilen sonucun yakından izlenebilmesi için periyodik olarak raporlama yapılmalıdır. Bu sayede yapılan kurumsal SEO çalışmasının kalitesinin ölçümlenmesi mümkün olabilir.

Simur Digital Kurumsal SEO Sürecinde De Yanınızda

Alanında uzman, deneyimli ve sektörel hakimiyeti yüksek bir ekip ile hizmetlerini sürdüren Simur Digital tüm müşterileri için titiz bir çalışma yapmakta, detaylı bir planlama süreci ile belirlenen en etkili SEO stratejilerini uygulamaktadır. Bu sayede birbirinden farklı özelliklere ve gereksinimlere sahip tüm iş ortakları için en doğru adımları belirleyerek en etkili sonuçların alınmasını sağlayan çalışmalara imza atmaktadır. Siz de kurumsal SEO ihtiyaçlarınız için Simur Digital ile iletişime geçerek başarılı bir SEO sürecini ve web sitenizin çok daha iyi konumlanmasını garantileyebilirsiniz.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu