Yaşam

KYK yurt başvuruları başladı, e-Devlet KYK başvurusu nasıl yapılır ve şartları

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği o haber Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, resmi sayfası üzerinden yurt başvurusu için net tarih vermesi ile gelmiş oldu. E devlet üzerinden online gerçekleşecek olan başvuru ekranı açıldı mı? KYK başvuruları ne zaman başlıyor? KYK yurt başvurusu nasıl yapılır? Sizler için adım adım “E-devlet KYK başvurusu nasıl yapılır?” sorusunu yanıtlandırıyoruz. KYK başvuru şartları nelerdir? Kimler kredi ve burs alabilmek için başvuruda bulunabilir? KYK başvuruları ne zamana kadar sürecek? KYK başvurusu hakkında merak edilen tüm sorular ve yanıtları haberimizde…

KYK başvuruları başladı

KYK’dan yapılan açıklamaya göre, ülke geneli ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) toplam 748 yurtla, 600 binden fazla üniversiteli gence ev sahipliği yapan kurum, bu yılki yurt başvuruları 14 Ağustos 2017 (bugün) tarihinde başladı.

Üniversiteli gençlerin barınma için öncelikli tercihi olan KYK yurtlarına başvurular 14 Ağustos 2017 Pazartesi günü (bugün) başladı. KYK başvuruları, 20 Ağustos gece yarısına kadar E-devlet sistemi üzerinden (internetten) gerçekleşecek. Yani KYK başvurusu için sadece 6 gününüz var.

Kimler KYK başvurusu yapabilir?

Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 2017-2018 öğretim yılında ilk kez herhangi bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran hazırlık ve birinci sınıf öğrencileri, herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitimine devam eden ara sınıf öğrencileri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) eğitim gören öğrencilerin yurt başvuruları 14 Ağustos’ta başlayacak.

Dikkat! Ara sınıflar da KYK başvurusunda bulunabiliyor

KYK bünyesindeki yurtlarda kalmak için ara sınıf öğrencileri de başvurabilecek. 30 Haziran’dan önce herhangi bir yükseköğrenim programına kayıt yaptıran ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri de ara sınıf olarak 14-20 Ağustos tarihleri arasında yurt başvuru işlemlerini yapabilecek.

KYK başvurusu için ücret ödemek gerekiyor mu?

E-devlet üzerinden (online) gerçekleşecek olan KYK başvuruları için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. KYK başvuruları için KYK başvuru klavuzunu incelemenizde fayda. Var. İşte Başvuruya ilişkin ayrıntılı bilgiye “yurtkur.gsb.gov.tr” adresli web sitesinde duyurulduğu zaman ulaşabileceksiniz. (Henüz duyurulmadı.)

KYK başvurusu nasıl yapılır?

Demin de belirttiğimiz üzere KYK yurt başvuruları e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilecek.

Adım Adım e-Devlet KYK başvurusu

  1. Başvurular e-devlet üzerinden alınacağı için e-devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekiyor.

E-Devlet sistemine girmek için tıklayınız

  1. Yurt başvuruları e-devlet’te yer alan öğrenim bilgilerine göre alınacağı için öğrencilerin e-devlet’teki bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması önem taşıyor. Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle e-devlet’e girerek okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşmeleri gerekiyor. Bilgilerinde yanlışlık olmayan öğrenciler ise başvurularını doğrudan gerçekleştirebilecek. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yurt başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak.

Önemli!

Özel ve öncelikli durumu olduğunu beyan eden öğrencilerin, yurt barınma hakkı kazandıktan sonra ilgili belgeyi yurt müdürlüklerine teslim etmeleri gerekiyor. İlgili belgenin ibraz edilmemesi durumunda öğrencinin yurt hakkı geçersiz sayılacak.

Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından bilgilerinde değişiklik olan öğrenciler, başvuru süresinin sonuna kadar bilgilerini yine “e-devlet” üzerinden güncelleyebilecek. Yurt başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca 11 farklı kamu kurum ve kuruluşlarınca araştırılacak.

 

KYK başvuru sonuçları ne zaman duyurulacak?

Burs/kredi başvuru tarihleri önümüzdeki haftalarda açıklanacak. Başvuru sonuçları KYK’nın kurumsal internet sitesi “yurtkur.gsb.gov.tr” üzerinden duyurulacak. Burs ve kredi başvuruları ise yurt başvuru ve kayıt işlemlerinin sonlanmasının ardından ilerleyen tarihlerde kamuoyuna duyurulacak.

 

KYK başvuru sonuçları nerede açıklanacak?

Başvuruların değerlendirmesi sonrasında, burs veya kredi tahsisi yapılan öğrenciler Kurumun kyk.gsb.gov.tr internet adresinde ilan edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu