Teknoloji

Laptopu sürekli şarjda kullanmak zararlı mı?

Laptop kullanıcılarının en çok sorun yaşadığı konulardan bir tanesi şarj ve batarya durumu. “Sürekli şarjda kullanmak zararlı mı?” ya da “Laptop şarjda kullanım sırasında batarya çıkarmalı mı?” gibi farklı sorulara sahip olan kullanıcıların bilgisayarlarına yönelik iyi bir analiz gerçekleştirmesi öneriliyor.

Gelişen teknoloji ile birlikte çoğu bilgisayar üreticisi artık bilgisayarlardaki batarya kısımlarının kolay bir şekilde çıkarılıp takılmayacak şekilde üretiyor. Bu nedenle de çoğu bilgisayarda laptopu şarjda kullanma sırasında da batarya ister istemez aktif olmak zorunda. Ancak çıkarılabilir bir bataryaya sahip olan modellerde ise bu tip sorunlar hala yaşanmaya devam ediyor.

Laptopu sürekli şarjda kullanmak zararlı mı?

Özellikle oyun oynayanlar ya da güç gerektirecek uygulama kullananların batarya modunda aşırı performans elde edebilmesi mümkün değil. Bu nedenle de çoğu zaman şarjda kullanılarak donanımlardan maksimum performans alınması gerekir. Bu tip durumlarda sürekli şarjda kullanmak herhangi bir problem yaratmayacak olsa da bataryanın sağlıklı bir şekilde çalışması için özellikle en az iki haftada bir mutlaka bataryanın boşaltılıp yeniden doldurulması önerilmektedir. Böylece bataryaya bağlı tembelleşme ve performans sorunlarının önüne geçilebilir.

Laptopu sürekli şarjda kullanmak zararlı olmasa da batarya kullanımında bu tip detaylara dikkat edilmelidir. Özellikle sürekli şarjda kalacak bir bilgisayar söz konusu olduğunda çoğu kullanıcı batarya çıkarmayı tercih eder. Ancak batarya sadece bilgisayarlardaki enerji ihtiyacını ortadan kaldırmaz. Enerjinin alınması ve bilgisayarın ana bölümlerine aktarılması sırasında koruyucu bir görev gören batarya, voltaj dalgalanmaları durumunda da çoğu zaman riskleri ortadan kaldırır. Böylece bilgisayarda oluşabilecek pek çok ciddi arıza, batarya kullanımı ile önlenebilmektedir. Bu nedenle laptop sürekli şarjda kullanmak durumunda olan kullanıcıların zarardan ziyade belirtilen öneriler dahilinde kullanım alışkanlığını benimsemesi çok daha uygundur.

Bataryada performans neden düşer?

Bataryalar belirli bir kullanım ömrüne sahip olduğundan dolayı ne kadar dikkat edilirse edilsin belirli bir süre sonra performansı düşecektir. Bu nedenle bataryayı kullanmamak sadece değişim sürecini biraz daha erteleyecektir. Dışarıda boşta bırakılacak bir bataryanın çok daha farklı riskler ile karşı karşıya kalması söz konusu olduğundan dolayı hem bilgisayar sağlığı hem de maksimum performansın alınabilmesi adına şarj ve batarya konusunda üreticilerin de önerdiği şekilde bir kullanım göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu