Televizyon

LEVENT KIRCA’NIN HÜLYA AVŞAR’A ETTİĞİ

hülya-avşar-levent-kırca.

Destekten TR

Bu yıl 6-12 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan 49.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalinde görev yapacak başkan ve jüri üyeleri açıklandı. Festivalin jüri başkanlığını Hülya Avşar’ın yapacak olması tartışmaları beraberinde getirdi. Jüri üyelerinden Levent Kırca ““Hülya o festivalde başkanlık yapacak yeterli genel ve sanat kültürüne sahip değil” diyerek jüriden ayrıldığını açıkladı.

Destekten TR

Şimdi alakalı alakasız, köşeli, köşesiz bir çok yazarımız polemiği kendilerince katıldılar, durumu analiz ettiler. Hülya Avşar’la derdi olanlar Levent Kırca’ya pas atma yarışına girerken Hülya Avşar taraftarları Levent Kırca’ya deyim yerindeyse taaruza geçtiler. Bana göre yanlışın büyüğünü yılların sanatçısı hem de “Devlet Sanatçısı” unvanı almış Levent Kırca yaptı. Avşar’ın sanat yaşamını değerlendirecek olan halktır. Bizans entrikalarının bol olduğu sanat dünyasında yıllardır ayakta kalmayı başarmış olan Hülya Avşar, kiminin beğendiği kiminin beğenmedi birçok işe imza atmış bir isim. Zaten sanat dediğimiz alan biraz da göreceli değil midir?

Destekten TR

Aslında bakılacak olursa Avşar ve Kırca sinemadan daha çok kariyerlerine televizyon dünyasında devam etmek zorunda kalmış insanlardır. Bir anlamda aynı kaderi paylaşmışlardır.Bununla birlikte Hülya Avşar’ın sinemada Kırca’ya göre daha aktif ve ciddi işler yaptığı da başka bir gerçek.

Hülya Avşar 1983’ten itibaren Kahır, Haram, Çelik Mezar, Karanfilli Naciye, Güneş Doğarken, Fatmagül’ün Suçu Ne?, Alamancının Karısı, Benim Sinemalarım, Berlin in Berlin, Salkım Hanım’ın Taneleri, 72.Koğuş gibi filmlerde rol aldı. Osman F.Seden, Halit Refiğ, Orhan Aksoy, Orhan Elmas, Süreyya Duru, Şerif Gören, Bilge Olgaç, Ertem Görenç, Ülkü Erakalın, Nisan Akman, İrfan Tözüm, Sinan Çetin, Tomris Giritlioğlu ve Ali Özgentürk gibi Türk Sinemasında önemli yer tutan yönetmenlerle çalıştı.

Jüri başkanlığına Hülya Avşar’ı yakıştıramayan Levent Kırca’nın ise sinema adına söyleyebilecek fazla birşeyi olmaması ise başka bir ilginç nokta. Oynadığı filmler Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas, Mavi Muammer gibi üzerine fazla söz söylemeye ihtiyaç hissedilmeyen filmler…

Uzun lafın kısası sayın Kırca nezaket kuralları çerçevesinde yaşını başını almış usta bir sanatçı duyarlılığında ve olgunluğunda davranmamıştır. Aynı şekilde festivalde Kutlu Ataman’ında jüride görevli Yazar Mine Kırıkkanat ile arasında geçmişte yaşanan bir husumetten dolayı jüri’den çekilmesi de şık olmadı.

İnsan yılların sanat adamlarından daha olgun hamleler görmek istiyor. Sanatçı duyarlılığı da herhalde bunu gerektiriyor olmalı.

Sevgiyle kalın.

HASAN YEDİYILDIZ / MEDYABEY

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Fiyatuygun.com TR