Magazin

Levent Kırca’nın mirasını neden diğer çocukları da reddetti?

2015 yılında yakalandığı amansız hastalığa yenik düşen usta sanatçı Levent Kırca’nın ölümünün ardından, önce Oya Başar’dan olan 2 evladı şimdi de ilk exi Nur Diner’den olan 2 evladı babalarından kalan mirası reddetti. Levent Kırca’nın mirasını 4 evladı da neden istemiyor?

2015 yılında kaybettiğimiz Levent Kırca geride yüklü bir borç bıraktı. 67 yaşında hayata gözlerini yuman Kırca’nın ilk eşinden olan çocukları da mirası red için dava açtılar.

Bugün gelen haberlere göre; Kırca’nın Diner’den olan çocukları Oğulcan Kırca ve Özdeş Kırca, mirası reddetmek için İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme de talebi yerinde bularak mirasın reddine karar verdi. Daha önce de Kırca’nın Başar’dan olan çocukları Umut Kırca ve Ayşe Kırca babalarının mirasını reddetmişti.

Daha önce de Oya Başar’dan olan çocukları reddi miras davası açmıştı.

Tüm mirasını çocuklarına bırakan Levent Kırca’nın ardında yüklü miktarda borç da bırakması üzerine çocukları mirası kabul etmediler. Ölümünden iki ay sonra Levent Kırca’nın Oya Başar’dan olan oğlu Umut Kırca ile kızı Ayşe Kırca, 3 Aralık 2015’te İstanbul Anadolu Sulh Hukuk Mahkemesi’ne babalarının mirasının reddi talebiyle dava açmıştı.

O dönem Sabah gazetesinin haberine göre;  iki kardeşin avukatları Hatice Uçum, Zeynep Yıldırım ve Murat Ocakcan’ın açtığı ‘reddi miras’ davasının dilekçesinde Türk Medeni Kanunu’nun 605’inci maddesi gerekçe göstermişti. İlgili maddeye göre yasal ve atanmış mirasçılar, mirası reddedebiliyor. Ölümü tarihinde miras bırakanın ödemeden aczi açıkça belli veya resmen tespit edilmişse miras reddedilmiş sayılıyor. Bu durumda mirasçılar vefat eden kişinin alacak ve borçlarından da muaf oluyor. Öte yandan Levent Kırca’nın mirasını reddeden kızı ve oğlunun babalarının borçları olduğu iddiasıyla, borçları kendilerine kalmasın diye dava açtıkları iddia edildi. Bir hafta sonra kararını açıklayan İstanbul Anadolu Sulh Hukuk Mahkemesi, talebi haklı buldu. Davanın yasal süre içerisinde açıldığı belirtilerek, “Umut Kırca ve Ayşe Kırca’nın babalarının mirasını reddettiklerinin tespitine karar verildi” denilmişti.

Başa dön tuşu