ManşetYaşam

LYS tercih sonuçları açıklandı mı? LYS sonuç sorgulama ekranı

Milyonlarca öğrencinin ve velinin gözü kulağı LYS tercih sonuçlarının açıklanmasına çevrildi. Geçtiğimiz sene LYS tercih sonuçları 10 Ağustos Çarşamba günü açıklanmıştı. 18-26 Temmuz tarihlerinde alınan LYS tercihlerin sonuçlarının açıklanması heyecanla bekleniyor. Üniversite yerleştirme sonuçlarının 2 Ağustos tarihinde öğrencilerin erişimine açılması beklendiği halde henüz ÖSYM’den bir duyuru gelmedi. Peki LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak. LYS sonuçları açıklandığında haberimizdeki linki tıklayarak ÖSYM resmi sitesi ile eş zamanlı sonuçları öğrenebileceksiniz.

ÖSYM tarafından sonuçların ne zaman açıklanacağı henüz belirtilmese de tahminler bugün açıklanacağı yönündeydi. Net bilinen bilgi ise tercih sonuçlarına göre üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemlerinin 14-18 Ağustos 2017 tarihinde yapılacağı. Bu bilgiye dayanarak tercih sonuçlarının en az bir hafta öncesinden açıklanması gerektiği belirtiliyor.

Üniversite kayıtları 14 Ağustos’da başlıyor

LYS tercih sonuçlarına göre üniversiteyi kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar da 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak.

Üniversite kaydı nasıl yapılır?

Üniversite LYS tercih işlemleri sonucunda herhangi bir programa yerleşemeye hak kazanan adaylar kayıt için gerekli belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmak zorundadır. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

LYS ek yerleştirme

Ek yerleştirme ÖSYM’nin; üniversitelerin kontenjanı dolmayan bölümleri, kontenjanı dolduğu halde kesin kayıt yapılmadığı için boş kalan bölümeri ya da yeni kurulan bölümlere alınacak öğrenciler için yaptığı bir yerleştirme türüdür. 2015 yılında adayların ek yerleştirme de tercih yapabilmeleri için 15 TL ücret istenmiştir.

İlgili yılın ek yerleştirme işlemlerinin kuralları her yıl ÖSYM tarafından bir kılavuzla yayımlanır ve internet sitesinden o yılın kuralları duyurulur. ÖSYM’nin sitesinde sağ tarafta bulunan duyurular kısmını iyi takip edin. Ek yerleştirme işlemleri genel olarak yerleştirme sonuçları açıklandıktan 1-1,5 ay sonra başlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu