Medya

“Madame Figaro Türkiye” dergisinin ekibi neden toptan istifa kararı aldı?

Madame Figaro Türkiye dergisinde deprem. Dergiyi hazırlayan kadronun istifa etmesi medya dünyasının gündeminde. Derginin yayın yönetmenliği görevini yürüten Pınar Çelikel, yaptığı açıklamayla dergide yaşanan krizi adeta deşifre etti. Dergi çalışanları olarak “mobing”e varan tavırlarla karşılaştıklarını dile getiren Çelikel, yaşanılan şartlarda dergi kadrosu olarak görevlerini sürdürebilmelerinin mümkün olmadığını kaydetti.

YAŞANILANLAR DERGİ ÇALIŞANLARINI BEZDİRDİ

Konuyu sosyal medyadan yaptığı kapsamlı bir yazılı açıklamayla kamuoyuna duyuran Pınar Çelikel, tüm ekip olarak istifa ettiklerini duyurdu. Patronaj tarafından kendilerine yaşatılan eksiklikleri, acemilikleri ve yanlışları açık ve net ifadelerle dile getiren Çelikel, dergiyi yayına hazırladıkları üç ay boyunca gördükleri muamelenin kendilerini böylesi bir noktaya getirdiğini anlattı.

İşte, Pınar Çelikel‘in o çarpıcı istifa açıklaması:


Bir süredir maillerini ve telefonlarını cevapsız bırakmak zorunda kaldığımız herkesten özür dileriz. Türkiye’ye gelişi için çok çalıştığımız, kapı kapı dolaşıp heyecanla nasıl bir dergi olacağını anlattığımız, Figaro grubunun yönlendirmeleri ve her sayfaya verdiği onaylar ile iki sayısını hazırladığımız Madame Figaro Türkiye Dergisi’nden ekip olarak istifa etmiş bulunuyoruz.
Medya Link Yayıncılık/ MH Medya şirketinden çıkan bu iki sayının hazırlandığı üç ay boyunca maruz kaldığımız her türden sözlü, yazılı şiddet zaman zaman mobing’e varan muamele bizi bu noktaya getirdi. Her iki sayının da hazırlık aşamasını daha doğru finanse etmek için tüm kişisel imkanlarımızı kullandık. Kadın dergisi tecrübesi olmayan bir şirkete bıkmadan, usanmadan sektörü anlattık. Küçük bütçelerle, en yeni ve yaratıcı olanın peşinden gittik. Yaptığımız işlerin Fransız yayıncımız tarafından onaylanıp Medya Link tarafından anlaşılmaması, hak ettiği değeri görmemesi, editörlerimizin “beğenmedim yaptığı işi” denilerek ücretlerinin ödenmemesi/ geç ödenmesi, dışarıdan dergimize yazı yazan muhabirlerin “bu işe de telif mi verilirmiş” denilerek küstürülmesi, her birimize iş yapmak istemeyen para yemeye çalışan çaylaklar muamelesi yapılması gibi pekçok neden bir araya geldi. Ama temelde sektörde yıllardır özenle koruduğumuz isimlerimizi, bizi sevenlerin/ birlikte iş yaptığımız insanların bize duyduğu güveni ve dışarıdan çalıştığımız/ çalışacağımız arkadaşlarımızın haklarını korumak için bu neticeye varmış durumdayız.

Geçmişi yüz yılı geçen Madame Figaro ismine verilen zararın bir parçası olmamak ve yayıncıların bizler üzerinden haksız kazanç sağlamalarına karşı olduğumuzu bildirmek için bu metni hazırladık. Dergi sektöründe toplasak 100 kişiyiz: Çekim ekiplerinden reklam verenine her şey kısa sürede duyuluyor; hâl böyleyken kendi adımıza bu açıklamayı bugüne kadar senelerdir birlikte çalıştığımız arkadaşlarımız için yapmayı borç biliyoruz. Madame Figaro’ya bundan sonraki yayın hayatında başarılar dileriz.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu