Medya

Mahkemeden Hürriyet’te işine son verilen 45 çalışan hakkında karar

Demirören Medya’nın 45 çalışanını ‘sendikal sebeple’ işten attığı mahkeme kararıyla tescillendi. İşveren hem sendikal tazminat, hem de boşta geçen süre tazminatı ödeyecek.

30 Ekim 2019 tarihinde Hürriyet gazetesinde çalışan 45 gazetecinin işine sıra dışı bir yolla son verildi. Birçok isim, işten çıkarıldığını evine gelen tebligatla öğrendi. Bazıları ise e-mail hesaplarının kapatılmasıyla durumdan haberdar oldu.

Gazetecilerin evlerine gönderilen fesih ibranamesinde “Yönetim kurulunun işletmesel kararı uyarınca iş akdiniz 25.10.2019 itibariyle feshedilmiştir” denildi.

Bu olay sonrası işine son verilen gazeteciler, sendikaya üye oldukları gerekçesiyle iş mahkemesinde işe iade davası açtı.

MAHKEMEDEN SENDİKAL FAALİYETE VURGU

Dava bugün sonuçlandı. İş Mahkemesi, çalışanların sendikal faaliyet nedeniyle işten çıkarıldığını belirterek işe iade davasını kabul etti. 45 gazetecinin işe iadesine karar verdi. Mahkeme sendikal sebeplerden dolayı çalışanların çıkarıldığına hükmetti.

HÜRRİYET’İN ÖNÜNDE İKİ SEÇENEK VAR

Yerel mahkemenin kararı istinaf mahkemesinde onanırsa Hürriyet’in önünde iki seçenek olacak. İlki çalışanları yeniden işe almak. İkincisi de işe almayıp çalışanların hem işe iade hem de kıdem, ihbar ve izin gibi haklarını vermek.

Ayrıca çalışanların Hürriyet’e açtığı mesai ve diğer alacaklar için de ayrı bir dava devam ediyor.

SENDİKA’DAN AÇIKLAMA

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS), resmi Twitter hesabında yaptığı duyuruda “Hürriyet davasını gazeteciler kazandı! Demirören’in üyelerimizi ‘sendikal sebeple’ işten attığı mahkeme kararı ile tescillendi. İşveren hem sendikal tazminat, hem de boşta geçen süre tazminatı ödeyecek. Yeni zaferler de yolda” dendi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu