Yaşam

Makedonca Türkçe Çeviri

Makedonların resmi dili olan Makedonca, Slav dillerinden biridir. Makedonca çeviri talebi yoğun olmadığı için özgün bir niteliğe sahiptir. Genel olarak Slav dillerine hakim olan tercüme bürolarında çeviri yapılır. Yine de kendine özgü kullanımları olduğu için resmi belgeler için Türkçe Makedonca çeviri hizmetinde uzmanlaşmış kişilerden hizmet alınmalıdır.

Makedonca, Makedonya’nın resmi dili olmakla birlikte Arnavutluk, Romanya ve Sırbistan’da da kullanılır. Slav yazı dilinde kullanılan Kiril alfabesi ile oluşturulmuştur. Alfabede 31 ses bulunur. Ülkenin Avrupa ile ilişkileri doğrultusunda Kiril yazı sisteminin yanında Latince kullanımları da görmek mümkündür.

Makedonca Türkçe Çeviri

Türkiye Cumhuriyeti tarihi düşünüldüğünde, Macaristan ile güçlü bir kan bağı olduğu görülebilir. Osmanlı Dönemi sınırları içinde yer alan coğrafyada ülkemizin tarihi belgelerine de rastlanır. Bu anlamda, tarihi belgelerin çevirisi ülke tarihi açısında ve tarih çalışmaları kapsamında önemlidir.

Tarihi bağlar sebebi ile Makedonya ile kan bağına sahip Türk nüfusu da bulunur. Bu nüfusun kullandığı seyahat ve diğer resmi belgeler için Makedonca çeviri ihtiyacı doğar. Genel olarak bu kapsamda ihtiyaç duyulan hizmet kalemleri aşağıda sunulmuştur.

 

* Kimlik

 

* Evlilik Cüzdanları ve aile belgesi

 

* Pasaport

 

* Mahkeme dosyaları ve kararları

 

* Ölüm ve miras belgesi

Makedonya ile ticari iş birlikleri de gelişmektedir. Vergi levhası, gümrük beyannameleri, oda sicil kayıtları, çalışma izinleri, bordrolar, şirkete ait diğer belgeler ile ürünlere ilişkin patent, kullanım kılavuzları da çevrilir.

 

Makedonca Tercüme Hizmeti

Makedonca Türkçe tercüme yoğun olarak kullanılmadığı için diğer dillere kıyasla daha az sayıda hizmet sağlayıcı bulunur. Resmi evrakların tercümesi için mutlaka yeminli tercüman ile çalışılmalıdır. Bunlar arasında yukarıda sayılan belgelere ek olarak diploma, transkript, mezuniyet belgeleri gibi eğitim amaçlı dokümanlar da sayılabilir.

Son dönemde, internet araçlarının gelişmesi ile birlikte bireysel kullanımda Makedonca çeviri için online çeviri hizmetleri de faydalı olabilir.

Çeviri talepleriniz ve  hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için www.okeanostercume.com.tr web sitemizi ziyaret edebilir veya  0212 221 45 21 ve 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hattımız aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu