İnternetTeknoloji

Mark Zuckerberg’in ilginç videosunun sırrı anlaşıldı

Dünyanın en zenginlerinden olan Facebook’un kurucusu Instagram ve Whatsapp’in sahibi Mark Zuckerberg’in dikkat çeken videosu sosyal medyayı karıştırdı.

YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ KULLANILDI

Instagram’da yayınlanan bir videoda Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’ün “Bir saniyeliğine hayal edin. Bir adam milyarlarca insanın çalınan verilerini, hayatını, geleceğini kontrol ediyor. Bunun hepsini Spectre’ye borçluyum. Spectre verileri kontrol edenin geleceği kontrol edeceğini bana gösterdi” ifadelerini kullaması dikkatleri çekti.

Paylaşılan bu videonun kısa süre sonra yapay zeka tarafından oluşturulduğu ortaya çıksa da oluşturulan Zuckerberg görüntüsü ve sesi izleyenleri hem hayran bıraktı hem de bu yöntemle oluşturulabilecek manipülasyonlar için endişelendirdi.

Instagram’dan yapılan açıklamada, “Bu içeriği de diğer bütün yanlış bilgilendirme amacı taşıyan içerikleri elediğimiz gibi eleyeceğiz” denildi.

Benzer bir durum daha önce ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Pelosi için de yaşanmıştı. Bu video sonrasında Başkan Trump, Demokratlerın lideri konumundaki Pelosi için çeşitli eleştirilerde bulunmuştu.

SPECTRE NEDİR?

Spectre, İngiliz sanatçı Bill Posters tarafından hayata geçirilen bir proje. Projenin amacı insanların dijital yönlendiricilerin farkına varması ve bilginin çevirimiçi güçle neler yapılabileceğini göstermek.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu