Yaşam

Masa başı çalışanları tehdit eden sinsi hastalık: İnsülin Direnci nedir?

Özellikle masa başı çalışanları tehdit eden sinsi bir hastalıktan bahsediyoruz. İleride rahatlıkla şeker hastalığına dönüşebilecek, ya da potansiyel şeker hastası olduğunuzu işaret edecek insülin direncinden. İnsülin direnci nedir, kimlerde görülür, nasıl teşhis edilir ve tedavisi var mıdır?

İnsülin direnci, vücuttaki normal insülin seviyesine dokuların yeterli cevabı vermemesi olarak tanımlanabilir. İnsülin, pankreasta üretilen ve kandaki şekeri dokulara taşıyarak, dokuda enerji kaynağı olarak kullanılmasını sağlayan bir maddedir. Dokuların insülini tanıyamaması ya da ona gerekli yanıtı vermede yetersiz kalmaları birçok nadir genetik hastalığa sebep olabilir.

Ayrıca ikincil insülin direncine yol açan diğer etkenleri de şöyle sıralanabilir;

Şişmanlık,
Stres,
Enfeksiyonlar
Üremi
Büyüme hormonu fazlalığı
Kortizol artışı
Gebelik

Klinik uygulamalarda sıkça karşılaşılan metabolik sendrom, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, koroner arter hastalığı, polikistikover gibi hastalıkların da nedenleri tam çözülememiş olsa da insülin direnciyle ilişkili bulunmuştur.

İnsülin direnci olan fazla kilolu bireylerin şeker hastalığı, kalp-damar hastalıklarına daha yatkın olduğu bilinmektedir. Üstelik kalın barsak, meme ve rahim duvarı kanserleri de insülin direnci artmış kişilerde daha sık görülür.

İnsülin direncinizin olduğunuz nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir? 

Tatlı krizleri veya tutkusu,

unlu, şekerli, nişastalı besinlere düşkünlük,

sık acıkma,

gece yemeleri,

hızlı ve çabuk yemek,

yemeklerden sonra uyuklama,

halsizlik,

yorgunluk,

terleme,

çarpıntı,

sinirlilik, çabuk öfkelenme halleri,

konsantrasyon bozulması

unutkanlık,

terleme,

sabah yorgunluğu,

baş ağrıları,

sabahları keyifsiz uyanma

uyku apnesi

horlama

cinsel isteksizlik,

vücutta ödem-şişme…

İnsülin direnci nasıl teşhis edilir?

Sabah aç karna alınan kan örneğinde insülin ve şeker seviyelerini araştırmaktır. Açlık insülininin 5’ten, hele 10’dan fazla olması dikkati çekmelidir.

İnsülin direnci tedavisi için öneriler

Bunun için kilo vermek şart. Spor yapmak, tahıl ağırlıklı beslenmek her gün yürüyüş yapmak ve tatlılardan uzak durmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu