Yerli Dizi

Mavi Balina oyununda şimdi de toplu intihar kabusu

Mavi Balina oyununda daha önceden hem ülkemizde hem de başka ülkelerde görülen canına kıyma olayları giderek boyut değiştiriyor. Van'da meydana gelen olayda şimdi de toplu intihar teşebbüsü ortaya çıktı.

Mavi Balina kabusu boyut değiştirerek daha da tehlikeli bir hal aldı. Van’da önceki gün meydana gelen elim olayda 14 yaşındaki Sevda E. elinin üzerine balina resmi çizerek ölüm tarihini de yazdıktan sonra kayalıklardan atlamış ve yaşamına son vermişti. Sevda E.’nin yanında o an 3 arkadaşı daha vardı. Yaşları 14-15 arasında olan 3 genç kız intihar etmeye hazırlanırken olay yerine gelen polis helikopteriyle toplu intiharın önüne geçilmiş oldu.

Kızların korumaya alındığı öğrenildi. 3 kızın hayatını kurtaran ise intihar için anlaştıkları ancak sonradan vazgeçip o tepeye gitmeyen bir arkadaşlarının ihbarı oldu.

Van’da “Mavi Balina” oyunu oynayan Sevda E.’nin (14), arkadaşlarıyla gittiği piknikte tepeden atlayarak intihar etmesinin arkasındaki sis perdesi aralandı.

Sevda E.’nin beraberindeki kızlarla pikniğe gideceklerini ve intihar edeceklerini, kız çocuklarının intihardan vazgeçen arkadaşları G.A’nın polise ihbar ettiği ortaya çıktı.

Olay, geçen salı 14.00 sıralarında olmuştu. Van’ın Tuşba ilçesinde kız arkadaşlarıyla piknik yapmak için Akköprü tepesine çıkan Sevda E. (14) tepeden atlayarak intihar etmişti. Van Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdurrahman Çohaz, Sevda E.’nin “Mavi Balina” oyunu nedeniyle intihar ettiğini açıklamıştı.

YAPILAN İHBAR 3 KIZI KURTARDI

Olayın ayrıntılarına Milliyet’ten Kerim Zengin ulaştı. Vali Adnan Darendeliler Ortaokulu 8’inci sınıfta okuyan ve yaşları 12 ile 14 arasında değişen yedi kız öğrenci “Mavi Balina” oynuyordu. Bir süre sonra toplu intihar kararı alan yedi kız çocuğu, kendilerini Akköprü tepesinden aşağıya atacaklardı. Ancak son anda üç kız çocuğu gitmekten vazgeçti. Dört kız çocuğu ise piknik bahanesiyle tepeye çıktı. Bu sırada tepeye gitmeyen kız çocuklarından G.A. polise giderek arkadaşlarının intihar edeceği ihbarında bulundu. Polis, zamanın kısıtlı olması nedeniyle helikopter kaldırdı. Helikopter olay yerine ulaştığında Sevda E. intihar etmişti. Diğer kız çocukları kurtarılarak çocuk izleme merkezine götürüldü. İhbarcı G.A. polise “Mavi Balina” oynanan internet sitesini gösterdi ve birlikte intihar etmeyi planladıkları iki kız arkadaşının daha ismini verdi. Polis, G.A. ve diğer iki kız çocuğunu da çocuk izleme merkezine sevk etti.

İNTERNET KAFELER İNCELENİYOR

Sevda E.’nin babasının hayatta olmadığı, annesinin ise hasta olduğu belirlendi. Rehber öğretmen, Sevda E.’nin intihara eğilimini görmediğini ifade etti. Sevda E. ve ihbarcı kız çocuğunun da aralarında bulunduğu altı çocuğun “Mavi Balina” oynadıkları, ancak hiçbirinin akıllı telefon ve bilgisayarının bulunmadığı, evlerinde de internet olmadığı belirlendi. Polisin, çocukların okullarının etrafında “Mavi Balina” oynatan internet kafeleri incelediği öğrenildi. Sevda E.’nin ağabeyi Haluk E., “Herkes çocuğuna sahip çıksın. Sevda’nın telefonu yoktu. Evde internet yok. Televizyon ve annemin tuşlu telefonundan başka bir şey yok. Tuşlu telefonda ne oynayabilir? Sevda bize hiçbir şey fark ettirmedi. Keşke fark etseydik. Çocuk intihar ettikten sonra kolunda dövmeler olduğunu söylediler. Bizim acımız çok büyük, dilerim başka aileler yanmasın” demişti.

‘KENDİNİ ÖLDÜR’ TALİMATI VERİYOR

Philipp Budeikin (23) adlı Rusya vatandaşının geliştirdiği ‘Mavi Balina’ (Blue Whale Challenge) adlı internet oyunu dünyada ve Türkiye’de çok sayıda çocuğun, gencin intiharına neden oldu. Türkiye’de 150’ye yakın çocuğun ‘Mavi Balina’nın etkisiyle canına kıydığı belirtiliyor. Bu ‘intihar oyunu’nu oynayanlardan 50 günde 50 komutu yerine getirmesi isteniyor. Son komutta oyuncuya “Kendini öldür” deniliyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu