Yerli Dizi

Mayıs ayının en çok öne çıkan dizisi Tatlı İntikam

TV dünyasında Mayıs ayı içerisinde öne çıkan yerli ve yabancı yapımlar belli oldu. Mayıs ayında yerli dizilerde Tatlı İntikam dizisi zirveye yerleşirken yabancı işler kategorisinin birinci sırası değişmedi. Son iki bölümü öncesinde büyük heyecan yaratan Game of Thrones, yine televizyon tahtının zirvesindeydi.

Televizyonun sosyal medyası N’oluyo platformunda Mayıs ayındaki yerli ve yabancı yapım tercihleri belli oldu.  kullanıcılar tarafından en çok takip edilen yerli işlerde birinci sıraya Tatlı İntikam yerleşti.

Tatlı İntikam romantik komedi dizileri kategorisinin de zirvesinde

Başladığı ilk günden itibaren  kendine özel bir kitle oluşturan Tatlı İntikam, yerli diziler kategorisinin yanı sıra romantik komedi dizileri arasında da en sevilen işlerden biri oldu.

Yerli işlerde listenin ikinci sırasında geçtiğimiz ayların birincisi Kiralık Aşk bulunurken, üçüncü sırada ise Survivor kendisine yer buldu. Geçtiğimiz ay “En Çok Takip Edilen İşler”de birinci sırada yer alan Survivor’ın  küçük de olsa bir düşüş yaşadığı görüldü.

Dördüncü sırada geçen ay aynı sırada yer alan Hayat Şarkısı, beşinci sırada ise ekranlara veda eden Aşk Yeniden yer aldı. Aşk Yeniden’in bu konumunu bir dizi bitse de hayranların onu desteklemeye devam ettiği şeklinde yorumlandı. Aşk Yeniden’in tahtına aday olacak yeni dizi ise şimdiden merakla bekleniyor.

En çok check-in olunan işlerin birincisi ise değişmedi; Kiralık Aşk, Mayıs ayının da zirvesinde. Tatlı İntikam bu alanda da yükselişini sürdürerek ikinci sırada yer alırken geçtiğimiz ayın ikincisi Survivor ise kendisine üçüncü sırada yer buldu.

En çok Hatırlatma Kurulan Yerli İşler

“Hatırlatma Kurulan Yerli İşler”de ise ilk beş yapım şu şekilde sıralandı: Kiralık Aşk, Tatlı İntikam, Hayat Şarkısı, Hayatımın Aşkı ve Survivor… Survivor ve Kiralık Aşk’ın sezon finali yapmalarının ardından bu listede önemli değişiklikler olması bekleniyor

Game of Thrones’un sezon finaline kadar zirvede kalması bekleniyor.

Yabancı İşler listesinde ise ilk beş sırada geçtiğimiz aya göre bir değişiklik gözlenmedi: Game of Thrones, The Walking Dead, The Flash, Teen Wolf ve Arrow.

Sezon finali öncesinde izleyicilerde büyük merak yaratan Game of Thrones’un 10. bölümün sonuna kadar bu listenin zirvesinde yer alacağı tahmin ediliyor.

Platformun editörleri, sezon finali yapmasına rağmen The Walking Dead’in hala listenin ikinci sırasında yer almasını ise final bölümünün hayal kırıklığı yaratmasına rağmen izleyicilerin bu yapıma sadık olmasına bağlıyor.

“En Çok Check-in Olunan Yabancı İşler” sıralamasında ise Game of Thrones yine tahtı başka bir yapıma bırakmıyor. Game of Thrones’u ise hemen arkasından 2. sıradaki The Flash takip ediyor. Sezon finaline doğru enerjisini, kaosunu ve temposunu iyice yükselten dizinin etkisinin daha da süreceği tahmin ediliyor. Listenin 3. sırasında ise sezon finalini uzun zaman önce yapmış olmasına rağmen Teen Wolf bulunuyor. Teen Wolf’a hala check-in olunmasının açıklamsı ise eski sezon ve bölümlerin tekrar tekrar seyrediliyor olması. Listede son iki sırada ise sırasıyla The Walking Dead ve Arrow kendilerine yer buldu.

Hatırlatma listesinin galibi yine The Walking Dead oldu

N’oluyo kullanıcıların kaçırmak istemedikleri yapımlar için kullandıkları hatırlatma servisi listesinin zirvesinde ise The Walking Dead kendisine yer buldu. Yeni sezon tarihinin henüz belli olmaması dolayısıyla kullanıcılar şimdiden hatırlatma kurarak rahat ediyor. Listenin devamında ise şu yapımlar bulunuyor: The Flash, Game of Thrones, Arrow ve Teen Wolf.

“Adanın Şampiyonu Semih Öztürk olsun”

Platformda, kullanıcıların en sevdiği karakter veya programları belirlemede önemli bir etken olan Kafakafaya oyunları, Mayıs ayında da yoğun ilgi gördü.

KafaKafaya’da “Adanın Şampiyonu Kim Olsun?” oyunu, geçtiğimiz ay olduğu gibi ilk sırada yer aldı. Birincinin Semih Öztürk, ikincinin Avatar Atakan, üçüncünün Serkay Tütüncü olduğu anketi, “Kimin Aşkı Hayallerini Süsledi?” oyunu takip etti. Oyunun ilk üç sırasında Kiralık Aşk, Leyla ile Mecnun ve Güneşin Kızları yer alırken dizilerin bitse de izleyici sadakatinin çok uzun bir süre devam ettiği kanıtlanmış oldu.

“Seyirci mutsuzluğu en az mutluluk kadar seviyor!”

En çok oynanan KafaKafayalar’da üçüncü sırada “Hangi Sahneyi Unutamadın?” oyunu yer aldı. Muhteşem Yüzyıl’ın en çok konuşulan ve unutulmayan sahnelerinden biri olan Şehzade Mustafa’nın ölümü birinci sırada ve liderliği kimseye kaptırmayacak gibi görünürken, ikinci sırada Leyla ile Mecnun’un unutulmayanlarından Leyla’nın ölümü yer aldı.

Üçüncü sırada ise Kuzey Güney’in yayınlandığı dönemde ekranı ve gazeteleri işgal eden Ali’nin ölüm sahnesi izleyiciler tarafından tercih edildi. N’oluyo editörleri, en çok tercih edilen üç kalemin “ölüm” temalı olması ile “Seyirci mutsuzluğu en az mutluluk kadar seviyor!” sonucuna vardı.

“Seyirci eskisi kadar entrika peşinde değil”

KafaKafaya oyunlarının dördüncü sırasında yer alan “Hangi Dizi Evrenine Aitsin?” oyununda ise birinci sırada Kiralık Aşk yer alırken, ikinci sırada Leyla ile Mecnun görüldü. Üçüncü sırada ise Güneşin Kızları izleyiciler tarafından tercih edildi.

“Seyirci eskisi gibi entrika peşinde değil, daha çok günlük hayatta tecrübe edebileceği şeyleri izlemeyi ya da hayalini kurduğu şeyleri izlemeyi seviyor. Seyirci alışkanlıkları her geçen gün biraz daha farklılık gösteriyor, yapımcılar da bu doğrultuda yeni projeler deniyor.”

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu