MüzikRöportaj

Mazhar Alanson’a göre şöhretin en büyük avantajı ne?

Mazhar Alanson’u zor röportaj veren ünlülerden. Son zamanlarda özellikle sosyal medyada yediği linçlerden dolayı köşesine çekilen sanatçı ile Posta’dan Alev Görsoy röportaj yaptı. Mazhar Alanson, pandemi günlerinde nasıl zaman geçirdiğinden de bahsettiği röportajında ünlü olmaktan MFÖ’nün dağılma iddiasına kadar çok çeşitli konularda düşüncelerini dile getirdi.

Alanson, “Şöhret olmak zor bir iş mi?” şeklindeki soruya “Eskiler ‘Şöhret afettir’ der. En büyük avantajı bir restorana gittiğinizde iyi bir masada oturmaktır.” cevabıyla dikkat çekti..

İşte o röportajdan bir bölüm:

Siz zaten sakin bir hayatı tercih ediyordunuz, karantina sizi etkiledi mi?

Karantina süreci, konserlerin iptali dışında beni etkilemedi. Normalde de eve kapanıp sanatımla meşgul olduğum bir hayat sürüyordum. Aynı şekilde devam ediyorum. İlk günlerdeki belirsizlik beni olumsuz etkilemişti ama sonrasında tedbirleri aldım ve hayatıma devam ettim.

Yaşadığımız süreç sizce insanlığa ne öğretti?

Alınması gereken en önemli mesaj, sahip olduklarımızın kıymetini bilmek ve bunu unutmamaktı. Özellikle de normal hayata dönüldüğünde! Yaşadığımız bu süreç tabiatın insanlığa olan intikamıdır. Herkese aynı mesaj verildi ama herkes kapasitesi kadarını aldı.

Sizce dünya şu an neyi yaşıyor?

Kaos…

1 Haziran normalleşmenin ilk günüydü fakat birçok kişi dünyanın bir daha asla eskisi gibi olmayacağına inanıyor. Ya siz?

Eskisi gibi olmaması gereken şeyler zaten vardı. Umarım doğru yönde bir farklılık yaşanır.

24 SAAT KARIMLA BERABER OLMANIN KEYFİNİ ÇIKARIYORUM

Bu süreçte zamanınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yazıyorum, beste yapıyorum, müzik dinliyorum, televizyon izliyorum ve karımla 24 saat beraber olmanın keyfini çıkarıyorum.

Yıllar geçiyor ama siz hiçbir zaman eskimiyorsunuz. Kalplere bu denli tutunabilmenizin ve kalıcı olmanızın sırrı nedir?

Gönüllere hitap eden şarkılar bestelememiz ve MFÖ ile bu kadar yıl boyunca grup birliğimizi sürdürebilmemiz insanların üzerinde olumlu bir etki yaratmış olabilir.

MFÖ KURULDUĞUNDAN BERİ HER YIL GRUBU DAĞITIRLAR. DAĞILDIĞIMIZI BİRÇOK KEZ HABERLERDEN ÖĞRENDİK

MFÖ’nün kalbinizdeki yeri tam olarak nedir?

MFÖ, doğru insanların birbirini bulması ve müzik aşkının sonucudur.

Belli aralıklarla ‘MFÖ dağıldı’ haberleri çıkar ama siz ne olursa olsun yolunuza devam ediyorsunuz.

Bu haberlerden sıkılmadınız mı? Üretimimiz ve heyecanımız hiç durmadığı için bunca yıl beraber kaldık. Dağılma konusuna gelince MFÖ kurulduğundan beri her yıl grubu dağıtırlar. Hatta dağıldığımızı birçok kez haberlerden öğrendik. Hahaha.

Konser öncesi kendinizi sahneye nasıl hazırlarsınız?

Sahneye çıkana kadar Fuat ve Özkan’la sohbet ederim. Bir ara repertuarı sıralarım, ki o da iki-üç dakikamı alır. Kulaklıkları takıp kulisten sahneye yürüme mesafesinde seyircilerin yükselen sesleri beni en heyecanlandıran süreçtir.

Türk popunda devrim yarattınız. Bunu nasıl başardınız?

‘Ali Desidero’, ‘Ele Güne Karşı’, ‘Güllerin İçinden’ gibi alışılmışın dışında şarkılar yaptık. 80’lerde Türk pop anlayışını değiştirdik. MFÖ üyeleri olarak hepimizin ayrı ayrı üretimleri var. Hem birlikte hem bireysel üretebilme imkanına sahip olmak büyük şans.

Mazhar, ‘bir iyiliğe erişen kimse’ anlamına geliyor. Adınızın özelliğini taşır mısınız?

Sanat konusunda taşırım.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu