Magazin

Mazhar Alanson’un ‘Yandım Yandım şarkısını Kabe için yazdım’ açıklamasına Oray Eğin’den videolu yalanlama

Üsküdar Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde Mazhar Alanson bir konser verdi.  Alanson’un Yandım yandım şarkısını Kabe için yazdığını söylemesi ise özellikle sosyal medya tartışma konusu oldu. Kimi muhaklif isimler Alanson’un bu açıklamasını eleştirirken Habertürk yazarı Oray Eğin, Alanson’un bu şarkının hikayesini zamana göre güncellediğini yazdı. Eğin, Alanson’un yıllar önce Zaga’da şarkının hikayesini anlattığı videoyu da paylaştı.

YANDIM YANDIM’I KİME YAZDI?

Ünlü sanatçı Mazhar Alanson, konser sırasında sevilen şarkısı ‘Yandım Yandım’ı nasıl yazdığını anlattı. Şarkısının aslında Kabe’ye yazdığını belirten ünlü şarkıcı Mazhar Alanson, “’Yandım Yandım’ kısmını Medine’de yazdım. Yandım’ı birinci gün not defterime düşüyorum. İkinci gün ‘Ah ki ne yandım’ yazmışım. Şimdi ben nerede yazmış olduğumu söylemesem, şarkıyı size açıklamasam siz onu bir aşk şarkısı olarak dinliyorsunuz. Sonra bana şarkılar söyleten kadın mevzusu olmuş. Mesela ‘Baka baka doyamadım, hem kokladım da’ Kabe’yedir. Ama siz onu dinlerken aşk şarkısı zannedersiniz” dedi.

MUHALİF İSİMLERİ KIZDIRDI

Bu sözlere itirazlar geldi. Berna Laçin, sosyal medya hesabından ” Mazhar Alanson’un Yandım Yandım şarkısını hangi kadına yazdığını bu alemde herkes biliyorken; ne gerek var” diye yazdı.

Bazı muhalif isimlerin Alanson’un bu açıklamasını alaycı bir şekilde gündeme getirdi. Zafer Arapkirli, Alanson’un şarkıyla ilgili söylediklerine gönderme yaparak “Biz, ‘Sen Neymişsin Be Abi’yi de, zaten Hz. Musa’ya ithafen yazmıştık. Kızıldeniz olayı filan.. Ona binaen…” diye yazdı..

ORAY EĞİN: ASLINDA O YAZIYI KİME YAZDI?

Habertürk yazarı Oray Eğin de çıkan bu tartışmaya katıldı. Eğin habertürk’te “Ne Mekke ne Medine… Mazhar o şarkıyı aslında kime yazdı” başlıklı yazısında Mazhar Alanson’un şarkının hikayesiyle ilgili çelişkili davrandığı yazdı. Eğin, bugünkü yazısında “Bu hikayeyi değişen siyasi iklime göre güncelledi, yeniden yarattı Alanson ve ne yazık ki kendisiyle çelişiyor. Şarkı önceden yazıldı ama hikayesi 2000’lerden sonra icat edildi.” ifadelerine yer verdi.

Eğin, Zaga’da yıllar önce şarkının hikayesiyle ilgili yaptığı o açıklamanın videosunu da paylaştı.

İşte Oray Eğin’in yazısından konuyla ilgili o bölüm:


“Bodrum” sevdası bilinen, Bodrum’a şarkılar yazan sanatçı o zaman “İkinci Bodrum” şarkısı diye bahsetmişti “Yandım”dan.
Aklına önce bir satır gelmiş, “Hatıralarımın üstüne oteller yapmışlar” diye. Sonra da içinde hem “Yandım” hem de “Bana yeniden şarkılar söyleten kadın” sözleri geçen şarkıyı yazmıştı.
Bugün Kabe’yi kastederek yazdığını söylediği “Baka baka doyamadım, hem kokladım da…” kısmı da “İkinci Bodrum” şarkısında var.
O zamanlar ne peygamber, ne Kabe, ne din referansı var…
Neyse ki sadece benim hafızama ya da Cem Yılmaz’ın tanıklığına güvenmemize gerek yok bu hikayenin sağlaması için.
İnternet’te “sil” tuşu çalışmadığı için 1998 yılındaki Alanson’un “Yandım” şarkısının kökeni hakkındaki sözleri de tarihe kaldı.
Mazhar Alanson’un ağzından bu hikayeyi bizzat dinleyebiliriz. Buyurun…

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu