Yaşam

MEB EBA Eğitim başvurusu nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı’na yapılacak başvurular nasıl yapılır, MEB başvuru linki nerededir? MEB’e başvuru kimler nasıl yapabilir gibi soruların cevabını sizler için araştırdık. MEB EBA Eğitim Başvurusu hakkında merak ettiğiniz her şey haberimizde.

EBA eğitim başvurusu Milli Eğitim Bakanlığının EBA sistemi üzerinden sunmuş olduğu kurslara yapılan başvurulara verilen addır. Milli Eğitim Bakanlığı ülke genelinde öğrencilerin aldığı eğitimlere katkı sağlayabilmek için Eğitim Bilişim Ağı (EBA) adı verilen bir çevrim içi sistem kurmuşlardır. Bu sistem ile öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu kurslara katılabilmekte, paylaşımlar yapabilmekte ve paylaşılan içeriklerden faydalanabilmektedirler.

Öğrenciler yaptıkları paylaşımlara daha sonradan sisteme girdikleri zaman erişim sağlayabilmektedirler. Bu yüzden EBA sistemi öğrenciler arasında bir havuz görevi görmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ayrıca öğrencilere kurslar sunmaktadır. Bu kurslar birçok alanda olup her birisi öğrencilerin aldıkları eğitimlerin kalitelerini bir üst seviyeye çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu eğitimler çevrim içi aktif olarak alınmakta ve belirli zamanlarda sunulmaktadır. Bu zamanlar okul dönemi içerisinde veya yaz dönemi içerisinde olabilmektedir. Okul döneminde olanlar, öğrencilerin o dönem içerisindeki müfredat derslerine yardımcı bir niteliktedir. Ancak yaz döneminde alınan kurslar öğrencilerin bitirdikleri eğitim ve öğretim yılında gördükleri müfredatı tekrar niteliğinde ve aynı zamanda bir sonraki eğitim ve öğretim yılına da hazırlık niteliğindedir. Milli Eğitim Bakanlığı bu kurslara öğrencileri kayıtlar yolu ile almakta ve kayıt sonucunda belirtilen zamanlarda öğrencileri kurslara dâhil etmektedir.

MEB EBA Eğitim Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle EBA eğitim başvurusu öğrencilerin EBA üzerindeki kurslara yaptıkları başvurulardır. EBA eğitim başvuruları öğrencilerin dâhil olmak istedikleri kursların zamanlarına göre değişiklik göstermektedir. Öğrenciler eğer ki dönem içerisindeki bir kursa kayıt olmak istiyorlar ise o dönem başındaki başvuru zamanında başvuru yapmaları gerekmektedir. Ancak yaz dönemi kurslarına kayıt yaptırmak isteyenler okullar kapandıktan sonra başlayan başvuru döneminde başvurularını yapmak durumundadırlar. Öğrenciler başvuru tarihini öğrenebilmek için Milli Eğitim Bakanlığından gelen duyuruyu beklemek zorundadırlar. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı her sene bu başvuru tarihlerinde ufak değişiklikler yapmakta ve bu değişiklikler dönemin şartlarına göre gerçekleşmektedir. Bu yüzden EBA eğitim başvurularını yaptırmak isteyen ve başvuru tarihini öğrenmek isteyen öğrenciler aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak EBA ana giriş sayfasına ulaşmalı ve sisteme bu kısımdan giriş yapmalıdırlar.

MEB EBA BAŞVURU SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Gelen ekran üzerinden size uygun olan giriş statüsünü seçtikten sonra kendi kullanıcı adı ve kullanıcı şifrenizi girerek sisteme giriş yapmalısınız. Daha sonra sistem içerisinde bulunan “Başvurular” kısmında istediğiniz kursa başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. EBA eğitim başvurunuzu yaptıktan sonra yaptığınız başvuru “Başvurularım” adı altında gözükecektir. Aynı zamanda EBA eğitim başvurunuzun sonucunu da gene bu kısımdan takip edebilirsiniz. Takibinizi ana ekranda bulunan “Duyurular” kısmından başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Başa dön tuşu