GündemManşetYaşam

MEB lise tercih işlemleri nasıl yapılır? TEOG YEP sonuçlarına göre doğru tercih…

TEOG Yerleştirme (YEP) puanları açıklandı. oplam 1.192.858 öğrencinin yerleştirmeye esas puanı (YEP) hesaplanmış ve sonuçlara göre 176 öğrenci 500 puan aldı. Lise tercih işlemleri nasıl yapılır? TEOG’da sosyal etkinliğe ek puan dönemi ilk kez bu yıl test edilecek!

MEB TEOG YEP puanları meb.gov.tr sitesinde erişime açıldı. E-okul girişi nasıl yapılır? TEOG YEP puanları ne işe yarar? TEOG puanları ile hangi okul seçilebilir? . M2017 MEB TEOG yerleştirme takvimi yayınlandı. MEB 2017 yerleştirme klavuzunu haberimizden indirebilirsiniz. 

MEB yaptığı duyuruda TEOG Lise tercihleri ile ilgili şu bilgilere yer verdi:

“2016-2017 eğitim ve öğretim yılı 8. sınıf öğrencilerinin ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puanları (YEP) ilan edilmiştir.

Öğrenciler; 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarını, yerleştirmeye esas puanları ile il ve Türkiye geneli yüzdelik dilimlerini Bakanlığımızın www.meb.gov.tr internet adresinden öğrenebileceklerdir.

Toplam 1.192.858 öğrencinin yerleştirmeye esas puanı (YEP) hesaplanmış ve sonuçlara göre 176 öğrenci 500 puan almıştır.

Öğrenciler tercih ve yerleştirme işlemleri için illerde oluşturulan tercih ve yerleştirme rehberlik komisyonlarına müracaat ederek gerekli bilgiyi alabileceklerdir.

Okullarda öğrenci ve velilere tercih ve yerleştirme işlemlerinde rehberlik yapmak maksadıyla 81 ilimizde toplam 26.846 öğretmen görevlendirilmiştir.

Öğrenciler 14 – 24 Temmuz tarihlerinde 25 okula kadar tercih yaparak ortaokul müdürlüklerince tercih işlemlerini onaylatacaklardır. Tercih işlemi okul müdürlüklerine onaylatıldıktan sonra işlem tamamlanmış olacaktır. Öğrenciler, tercih değişikliklerini okul müdürlüklerinde onaylatma işleminden önce yapmaları gerekmektedir.

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla öğrenci alan okulların önceden belirlenmiş kontenjanlarına, ortaöğretime yerleştirmeye esas puan ve puan üstünlüğüne dayalı olarak öğrencilerin tercihleri doğrultusunda merkezi yerleştirmeyle gerçekleştirilmektedir.

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanların eşit olması halinde, AOSP, eşitliğin devam etmesi hâlinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki YBP üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi hâlinde tercih önceliği, yine eşitliğin devam etmesi hâlinde okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, bunların da eşit olması hâlinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınmaktadır.

11 Ağustos tarihinde de yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar açıklanacaktır.

14-18 Ağustos, 21-23 Ağustos ve 28 Ağustos-6 Eylül 2017 tarihlerinde ise yerleştirmeye esas nakil işlemleri gerçekleştirilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

MEB YEP PUANLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

MEB’in yayınladığı TEOG 2017 klavuzuna göre TEOG Yerleştirmeye esas puanların açıklanma tarihi 30 Haziran Cuma. 14-24 Temmuz tarihleri arasında ise YEP lise puanına göre tercihler alınacak. Lise tercihlerinde kullanılacak “YEP” yarın açıklanacak Milli Eğitim Bakanlığınca, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı 8’inci sınıf öğrencilerinin lise tercihleri için kullanılacak yerleştirmeye esas puanlarının (YEP) yarın saat 10.00’da açıklanması bekleniyor.

MEB’in resmi Twitter hesabından, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi kapsamında gerçekleştirilen merkezi ortak sınavlara katılan öğrencilerin lise tercihi yaparken kullanacağı YEP’e ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, “2016-2017 eğitim ve öğretim yılı 8’inci sınıf öğrencilerinin ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puanları yarın saat 10.00’da www.meb.gov.tr adresinde ilan edilecek.” bilgisi paylaşıldı.

Tercihler ne zaman alınacak? 

“2017 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu”na göre YEP’in açıklanmasının ardından 14-24 Temmuz arasında liselere tercihler alınacak. Tercihte bulunan tüm öğrencilerin liselere yerleştirme işlemleri, YEP üstünlüğü, tercih önceliği, okul kontenjanı esasına göre yapılacak.

MEB TEOG 2017 KLAVUZU 

07171027_2017_YILI_TERCYH_VE_YERLEYTYRME_e-KILAVUZUU

TEOG YEP Puanları MEB E-okul üzerinden açıklanıyor

E-okul sayesinde veli ve öğrenciler dijital ortamda ders notlarını ve devamsızlık bilgisi gibi birçok resmi veriye internet ortamı üzerinden ulaşabiliyor. E-Okul sayesinden milyonlarca Veli okula gitmeden öğrencisinin durumunu sorgulayabiliyor. Tüm bunların yanı sıra Ortaöğretimde gerçekleştirilen sınav sonuçları yapılan tercihlere ilişkin bilgiler’de E-Okul sistemi üzerinden adayların erişimine sunuluyor. Yarın açıklanması beklenen TEOG Yerleştirmeye Esas Puanların E-Okul üzerinden adaylara açıklanması bekleniyor. Adaylar E-Okul üzerinden TEOG YEP sonuçlarının açıklanması ile birlikte 14-24 Temmuz tarihlerinde Lise tercihlerini gerçekleştirebilecek.

E-okul sistemi nedir, nasıl kullanılır?

Milli eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri projesi kapsamında 2007 yılının Ocak ayında kullanılmaya başlayan e-Okul sistemi, veliyi ve öğrenciyi birçok bilgiyle buluşturan bir web tabanlı yazılımdır. Öğrencinizi okula kaydettikten sonra mezun olana kadar tüm süreci takip edebileceğiniz bir sistem olan e-Okul, velilerden ve öğrencilerden çok ilgi görüyor. Not ve devamsızlık takibi çok rahat bir şekilde yapılabildiği için e-okul sistemi velilerden büyük ilgi görüyor. MEBSİS alt yapısıyla hizmet veren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nin kullanımı günden güne yaygınlaşıyor ve uzun yıllardır aileler tarafından kullanılıyor.

E-okul veli bilgilendirme sistemine nasıl giriş yapılır?

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş yapabilmek için e-Okul’un resmi sitesine giriş yapmış olmanız gerekmekte. Site adresi e-okul.meb.gov.tr’dir. Güvenlik resmi ile beraber verilen bir kodu girmeniz gerekmektedir. Ancak bu resmi ve yazanları anlamakta veya görmekte güçlük çekebilecek öğrenciler için güvenlik kodu yenile butonu da bulunmaktadır. Ayrıca başka doğrulama işlemleri sorularıyla da karşılaşabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra sitenin sizden istediği 4 haneli güvenlik kodunu girip giriş butonuna bastıktan sonra e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne girmiş olacaksınız.

Daha sonra yapılması gerekense öğrencinize ait T.C. Kimlik numarası ile okul numarasını girmek. İçişleri Bakanlığı ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen 11 basamaklı numara olan kimlik numarasına henüz sahip olmayan öğrenciler için e-Okul sistemine giriş için verilen geçici numarayı kullanabilirsiniz. Veli bilgileri altında bulunan alanlarda ise Veli uyruğu, veli T.C. kimlik numarası gibi anneler ve babalar için ayrı alanlar bulunmaktadır. E-okul sisteminde öğrencilerin sistem bilgilerine T.C kimlik no ve okul numaraları kolayca erişim sağlanabiliyor.

Öğrenciye öğretmen tarafından verilen tüm bilgilerin girildiği sistemde velilerin merak ettiği bütün bilgiler sunulmaktadır, bu nedenle velilerin veli toplantısı tarihlerini beklemeleri ve olası bir olay nedeniyle veli toplantılarını kaçırmalarının önüne geçilmektedir. Ayrıca öğrencilerin gireceği tüm sınavların tarihleri, alınan tüm belgeleri, öğrencinin okuduğu tüm kitaplar, karne notu ve yıl sonu puanı gibi bilgileri, haftalık ders programını, şube başarı ortalamasını ve nakil durumu gibi birçok bilgiyi detaylıca öğrenebilirsiniz.

MEB E OKUL GİRİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ 

Boş kalan kontenjanlar 11 Eylül’de tercih değerlendirilecek

2017 öğretim yılında, bir seferde 25 okul tercih hakkı verilecek. Yedek yerleştirme yapılmayacak. Özel öğretim kurumlarına kesin kaydını yaptıranlar, tercih hakkını kullanmış sayılacak. Tercih başvurusunda bulunmayan ve hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler açık öğretim kurumlarına yerleştirilecek.

Açık öğretim kurumlarına yerleşmiş öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecek. Bu öğrencilerin, talep etmeleri halinde nakil mevzuatına göre boş kalan kontenjanlara 11-14 Eylül 2017 tarihlerinde, 3 tercih alınarak YEP üstünlüğüne göre il veya ilçe sınırları içerisinde yerleştirmesi yapılacak.

Yerleştirmeye esas nakil işlemi sonucu okul değiştiren klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip lisesi, güzel sanatlar lisesi ve spor lisesi öğrencileri bu okuldaki hakkından vazgeçmiş sayılacak.

Yerleştirmeye esas nakil başvurusunde en fazla kaç okul tercih edilebilecek? 

Yerleştirmeye esas nakil başvurusunda en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek. Her okul için boş kontenjan şartı aranmaksızın tercih yapılabilecek.

Yerleştirmeye esas nakillerde il veya ilçe sınırlaması var mı? 

Yerleştirmeye esas nakillerde il veya ilçe sınırlaması bulunmayacak. Yerleştirmeye esas nakillere isteyen öğrenciler başvuru yapabilecek. Velinin isteği halinde yerleştirmeye esas nakil için alınacak 3 tercih her yerleştirme dönemi için geçerli olabilecek.

Yerleştirme işlemleri sonrasında kayıtlar otomatik mi yapılacak?

Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup, kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacak.

Tercih yapmayanların durumu ne olacak?

“Özel okula kayıt yaptıracağım, tercih yapmayacağım.” butonunu işaretlediği halde 15 Eylül 2017’ye kadar herhangi bir okula kaydını yaptırmayan öğrencinin yerleştirilmesi, bu tarihten itibaren açık ortaöğretim kurumlarına yapılacak.

İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, engel durumu ve özellikleri ile ikamet adresleri dikkate alınarak Anadolu liseleri, Anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerine her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile şubelere dengeli bir şekilde yerleştirilebilecek.

Özel okullarda yüzde 100 burslu okutulacak öğrenciler, Bakanlıkça puan üstünlüğü esasına göre yüzde 5’lik dilimden seçilerek yapılacak.

Tercih başvuru durumu, “iptal” olarak görünen öğrenciler yerleştirme işlemlerine dahil edilmeyecek.

2017 MEB TEOG Yerleştirme takvimi

Milli Eğitim Bakanlığınca 30 Haziran’da yerleştirmeye esas puanların açıklanmasının ardından 14-24 Temmuz arasında liselere tercihler alınacak. Ortak sınavlarının tamamını veya bir kısmını kullanan özel okulların kayıt işlemleri ise 30 Haziran-13 Temmuz’da yapılacak. Liselere yerleştirme sonuçları, 11 Ağustos’ta ilan edilecek.

30 Haziran 2017 – Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) İlanı

30 Haziran 2017 – Tercihlere Esas Kontenjan Tablolarının İlanı

30 Haziran 2017 – 13 Temmuz 2017 – Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi Kapsamında Yapılan Merkezi Sistem Ortak Sınavlarının Tamamını veya Bir Kısmını Kullanan Özel Okulların Kayıt İşlemleri

03-13 Temmuz 2017 – Tematik Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine Öğrenci Alımı

21 Temmuz 2017 – Güzel Sanatlar Lisesi, spor Lisesi, Klasik Sanatlar ve Musiki, Görsel Sanatlar ve Spor Programı/Projesi Uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerine Öğrenci Kayıtlarının Tamamlanması

14-24 Temmuz 2017 – (Saat 17.00) Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması

11 Ağustos 2017 – Yerleştirme Sonuçlarının İlanı

11 Ağustos 2017 – Boş Kontenjanların İlan Edilmesi

14-18 Ağustos 2017 – ( Saat 17.00 ) Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

21 Ağustos 2017 – Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı

21-25 Ağustos 2017 – ( Saat 17.00) Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

28 Ağustos 2017 – Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı

28 Ağustos-06 Eylül 2017 – ( Saat 17.00) Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

8 Eylül 2017 – Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının ve Taban Puanların İlanı

11-14 Eylül 2017 – İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca İl/İlçe Sınırları İçerisinde Nakil Tercih Başvuruların Alınması

11-14 Eylül 2017 – Yatılılık Başvurularının Alınması

15 Eylül 2017 – Yatılılık Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve e-Pansiyon Üzerinden Kayıtların Tamamlanması

15 Eylül 2017 – İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Nakil Yerleştirme Sonuçlarının İlanı

18 Eylül 2017 – 2017-2018 Öğretim Yılı Açılışı

TEOG’da sosyal etkinliğe ek puan dönemi ilk kez bu yıl test edilecek!

TEOG sisteminde bu yıl başlayacak pilot uygulamayla tüm sosyal ve yöresel etkinlikler sisteme dahil edilecek. Yeni sistem, 2017-2018 eğitim öğretim yılında test edilecek

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl itibariyle başlatacağı pilot uygulamada sosyal anlamda aktif olan öğrenciler TEOG’da daha avantajlı olacak.

Sosyal etkinlikler TEOG başarısına yüzde 20 katkı sağlayacak

Sosyal, kültürel, sanatsal bilimsel her türlü etkinliğe katılan öğrencilere TEOG puanının yanı sıra ek bir puan verilecek. Ek puanın orta öğretim puanının yüzde 20’sini oluşturması bekleniyor.

Sinemaya, konsere, müzeye, konferanslara katılan yani her tür sosyal kültürel, sportif bilimsel etkinliğe katılan öğrenci ek puan almaya hak kazanacak.

Bu etkinlikler okullar tarafından ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ve federasyonların akredite ettiği özel kurumlar tarafından düzenlenebilecek.

81 İl kapsamında sosyal etkinlik merkezleri açılacak

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’nın kurma kararı aldığı sosyal etkinlik merkezlerinde de düzenlenebilecek. Bu merkezler belediyeler tarafından 81 ilde en ücra köşelerde bile açılabiliyor olacak.

Öğrencilerin katılımı ayrı, etkinliğe katılma ayrı, etkinlikte bir derece alma ayrı puanlandırılacak. Örneğin karate olimpiyatlarına katılan ve karate kursuna giden bir öğrencinin aldığı puan farklı olacak. 81 ilde eşitlik sağlanması amacıyla Nevşehir’de çömlekçilik kursu, Karadeniz’de halk oyunları kursu gibi etkinliklere katılım sağlanacak.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. Güzel Sanatlar Lisesini kazananlar “Özel okula kayıt yaptıracağım, tercih yapmayacağım.” şıkkını mı işaretleyecek ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı