Yerli Dizi

MEDCEZİR CUMANIN KRALI OLMAYA HAZIR MI?(ANALİZ)

Cuma günü öyle bir kapışma vardı ki,  bu ülkede yaşananlardan bile önemli. Dizilerin reyting savaşı, kanalların birinci olma yarışı.

Bu yarışı kazanmak için her şey mubahtır diyen Star TV televizyon tarihine bir utancı kazıyarak diziler her şeyden önemlidir imzasını attı.

Ana Haber Bülteni yerine Hababam Sınıfı Tatilde filmini yayınlayarak Penguenle suçlarsanız bizi alın size Hababam Sınıfı dercesine yeni dizisi Medcezir’e yüksek reyting sağlamak uğruna Türk halkına karşı sorumsuz bir yayıncılık gösterdi.

Ha FOX’ta Cuma günleri haber programı yayınlamıyor Karagül kendi yayın saatinde yayınlansın diye ana Haber yok.

Yakında bu moda tüm kanallara sıçrarsa hiç şaşırmayın. Halkın haber alma özgürlüğünün önüne geçen dizilerle dolu kanallara bakalım ne zaman dur denecek!…

Peki, Star’ın bu atağı işe yaradı mı?

Reyting sıralamasına göre Medcezir tüm kişilerde 5.14 reytingle birinci, AB’de ise 4.63’le üçüncü olmuş.

Sıralamada birinci olsa da oranlara bakınca pek de işe yaramadığını görüyoruz.

Haberlerle başlamış olsaydı da alacağı sonuç bundan farklı olmazdı açıkçası. Yani haber vermemek, haber yayınlamamak bir diziyi izlenir kılmıyor.

Kaldı ki onca reklama, elindeki güçlü kozlara rağmen aldığı reyting oranları bu kadar düşükse bir dizinin birinci olması da bir şey ifade etmiyor.

Ne yapacaksınız ülkede, dünyada olanları siz eğlenmenize bakın, haber sizin neyinize deseniz de demek ki bu ülkede insanlar sizin yaptığınız işlerle eğlenmiyor artık.

Yani tüm bu sonuçlar bunu gösteriyor bence artık bunu sorgulamaya başlasanız iyi olur.

Ha bunları yazarken diziyi beğenmediğimi söylemiyorum elbette. Beğendim ama Amerikan yapımlarına ve hazır işlere de sıcak bakmıyorum. Kendinizin olmayan bir öyküyle ben iş yapıyorum işte oluyor bunun adı. Buda bana çok doğru gelmiyor. Birde Amerika istiyor diye yapılınca o işin hepsi iyi olsa ne olur olmasa ne olur.

Ama işi bana göreye göre değerlendirmeden TR izleyicisi gözüyle yorumlarsam evet keyifli bir dizi olmuş Cuma için. Ama hepsi o kadar. Yılın dizisi ya da en iyisi olmuş bravo denilecek bir iş değil.

Oyuncuların performansına gelirsek işi yukarılara çıkaran izlenirliğini artıran da bu olmuş. Yani dizinin en büyük şansı oyuncu seçimlerinden kaynaklı.

Tabii öne çıkan ve merakla beklenen dizinin başrol oyuncuları Çağatay Ulusoy ve Serenay Sarıkaya önde geliyor bu duruma katkıda.

Çağatay’ın Yaman karakterini üzerine giydirip ortaya çıkması bunun da hakkını vermesi beklediğim bir durum değildi. Yani ben diziyi izlerken Çağatay’ı değil Yaman karakterini izledim.

Çağatay zaman içinde oyunculuğuna çok şey katmış. Bunu da oynadığı karakterle o akşam fazlaca yansıttı.

Ama Türkiye’nin yeni jönü, Kıvanç Tatlıtuğ yolunda gibi söylemleri de doğru bulmuyorum. Henüz oralarda değil olur mu bilmem bildiğim azimli bir çocuk ve arkasında kayıtsız şartsız destek veren bir hayran kitlesinin olduğu.

Serenay’a gelirsek. Yeşim karakteri ile Mira arasında sıkışıp kalmış henüz. Yer yer mimiklerinde Yeşim’i görmek iyi olmasa da Serenay’ın zaman içinde bunu aşacağını sanıyorum. Belki de henüz ilk bölüm olduğu için etkinliğini hissettirememiştir Mira’nın.

Sanki çok fazla sahnesi yok gibiydi bu da Yeşim’den Mira’ya geçişi tam anlatamamıştır ilerleyen bölümlerde daha net anlaşılacaktır tabi.  Zaten Serenay’da buna izin vermez diye düşünüyorum.

Diğer karakterlere ve oyunculara ise şimdilik değinmek istemiyorum.

İkili olarak benimsenir mi sevilir mi sorusuna ise onu zaman gösterir şimdilik bir şey söylemek için erken.

Tabii bir de şu var efsaneleşmiş karakterleri oynadıktan sonra siz ne yaparsanız yapın o karakterlerle bütünleştiren izleyici her daim onu arayacaktır. Emir-Feriha, Asi-Demir, Boran-Sıla, Seymen-Bahar gibi. Yani ikili oluşturmak zor zanaat bitse de efsaneler hep aranır maalesef seyirci gözünde. Yerine yerleştiremez başkasını.

Dizinin geleceğine gelirsek orijinaliyle kıyaslama yapılarak değil de sıfır bir hikâye izliyormuş gibi bakıldığında keyifli bir iş olarak izlenir. Ki zaten genel izleyici kitlesi orijinalinden bihaberdir bu yüzden sıfır hikâye algısıyla kıyaslamadan izleyecektir. İzlenirliği de bu oranlar içerisinde devam eder gider dizi.

Cuma’nın kralı olması bu rekabet içerisinde zor. Tüm diziler Cuma yarışına girmişken üstelik ve tabi Karagül gibi Türk izleyicisin kendi dokusuna yakın, kendisinden bir yapım varken karşısında tam galip olması zor en azından şimdilik çok zor.

OYA TEKİN/MEDYABEY

oyatekin@gmail.com

https://twitter.com/#!/oyatekin (@oyatekin)

http://yurthaber.mynet.com/yazarlar/tum/1/o.tekin35

http://blog.milliyet.com.tr/cuma-gunu-penguen-yerine-hababam-sinifi—medcezir-yerine-kayip-izledik/Blog/?BlogNo=429359

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu