Medya

Medya camiası Hürriyet’teki ilginç işten çıkarmaları konuşuyor

Medya camiası bugün gelişen olayı konuşuyor. Hürriyet gazetesi bir çok çalışanını evlerine tebligat göndererek işten çıkarması ortalığı toz duman ettti. Şu ana kadar 5 kişinin evine tebligat ulaştığı belirtilirken gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar’ın işten çıkarmalardan haberi olmadığı ileri sürülüyor.

Hürriyet, çalışanlarına işten çıkarıldıklarını, evlerine posta yoluyla tebligat göndererek haber verdi. Bugün işe gelen çalışanlardan bir kısmı, evlerine tebligatın ulaştığını yakınlarının haber vermesiyle öğrendi. Çocuğunun işten çıkarılmasına ilişkin tebligatı alan bir annenin haber nedeniyle fenalaştığı belirtildi. Evde yakını olmayanlar ise muhtarlarını arayarak tebligat sordu. İşten çıkarılanların bir kısmı da durumdan, kurumsal mail hesapları kapatıldığı için gazete sistemine girememeleri nedeniyle haberdar oldu.

Şu ana kadar tebligat ulaşan en az 5 çalışan olduğu, işten çıkarılanlar arasında Çınar Oskay, İpek Yezdani, Sebati Karakurt, Kenan Başaran, İbrahim Yurtbay, Önder Öndeş, Dürdane Kırçuval, Serkan Ocak, Aydil Durgun, Aslı Barış, Mustafa Doğan ve gazetenin insan kaynakları servisinden üç kişinin bulunduğu belirtiliyor. İşten çıkarılanlar arasında kıdem tazminatı hakkı kazanmak için bir haftası kalan bir gazetecinin de bulunduğu belirtildi. Çalışanlara posta yoluyla ulaşan tebligatta kararın 25 Ekim’de alındığı ve gerekçesinde “Yönetim Kurulu’nun işletmesel kararı” yazdığı öğrenildi.

“Mail hesabım kapatılınca kovulduğumu öğrendim”

İşten çıkarılma haberini mail hesabının kapatılmasıyla aldığını söyleyen Serkan Ocak, Twitter üzerinden bir mesaj paylaştı. Ocak’ın mesajında şu ifadeler yer aldı: “Gazetecilik hayatımda bunu da yaşamak varmış, mail hesabım kapatılınca Hürriyet’ten kovulduğumu öğrendim. Özetle, kovuldum ey halkım unutma bizi…”

Hürriyet mail hesabına erişiminin engellendiğini duyuran gazeteci Banu Tuna da evine tebligat geldiğini doğruladı. Twitter hesabından açıklama yapan Tuna şunları yazdı: “Sabah evden erken çıktığım, yalnız yaşadığım ve şu anda şehirdışında olduğum için işten atıldım mı bilmiyorum. çünkü atıldığımız görülmemiş biçimde eve tebligatla bildirilmiş. hürriyet mail hesabım bloke edildiğine göre atılmış olabilirim. 23 yılın sonunda başımıza gelen bu oldu”

Hürriyet’te işten çıkarılan gazeteciler arasında yer alan İpek Özbey, Twitter hesabından “Hürriyet’le yolları ayırdık” mesajını paylaştı. Özbey’in mesajında şu ifadeler yer aldı: “Bugün hürriyet ile yolları ayırdık… her şey çok güzel olacak.”

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu