Medya

Medya organlarına hibe olayına Fatih Portakal’dan dikkat çeken çıkış

Fox TV eski ana haber spikeri Fatih Portakal, Türkiye’de bazı basın yayın kuruluşların ABD merkezli vakıf Chrest Foundation’dan toplamda yüz binlerce dolarlık hibe desteği aldığının ortaya çıkmasının ardındansosyal medya hesabıondan çarpıcı bir yorumda bulundu.

ABD merkezli vakıf Chrest Foundation’nın, Türkiye’de bazı basın yayın kuruluşlarına toplamda yüz binlerce dolarlık hibe desteği aldığını açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Türkiye’den bazı medya organlarının da yer aldığı listenin başında ise gazeteci Ruşen Çakır’ın kurduğu Medyascope adlı haber sitesi, Serbesiyet ve 140Journos yer aldı.

“ACABA KİM KİMİ BULUYOR?”

Açıklamanın ardından siyaset, iş ve medya dünyasından birçok isim özellikle sosyal medya hesaplarından birbirinden çarpıcı yorumlar yapıldı.

O yorumlardan biri de gazeteci Fatih Portakal’dan geldi.

Portakal, sosyal medya hesabından peş peşe yaptığı paylaşımlarda şu ifadelere verdi:

“Düşününce, yabancı bir vakıf veya vakıfların gazetecileri fonladığı iddiası mesleğe uygun bir eylem değil. Varlığını sürdürebilmek için reklam alırsın ama fonlanmak etik değil. Acaba kim, kimi buluyor? Onlar mı gazetecileri, gazeteciler mi onları?”

“Bireysel özgür gazetecilik adına fonlanma iddiası gölge düşürmez mi? Düşürür elbet. En iyisi çöpsüz üzüm olmak, sadece hesabı kendine verebilmek. Özgür yayın için ne yabancıların fonlaması ne iktidarlar tarafından desteklenmeye ihtiyaç var. İşini ne için yaptığın önemli!”

İşte o paylaşımlar…

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu