Teknoloji

MEDYADAKİ ROBERT DE NİRO HABERİ BALON HABER Mİ?

Zaman gazetesi bugün internet sitesinde ünlü ABD’li oyuncu Robert De Niro’nun İsrail’in Gazze operasyonu nedeniyle kendi ülkesini ağır sözlerle suçladığını haberleştirdi. zaman.com.tr‘de “Robert De Niro’dan, ABD ve İsrail’e ağır suçlama” başlığıyla yayınlanan ve ABD’li Fox News’a dayandırdığı haber, Sabah, Vatan, Posta gibi Türkiye’nin en önde gelen siteleri tarafından da olduğu gibi kullanıldı.

Böylece De Niro’ya ait olduğu iddia edilen açıklamalar gün boyunca sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri olurken, Türkiye’nin en ünlü isimleri de haberle ilgili yorum yaptı. Ancak basit bir araştırma yapıldığında haberin doğruluğu teyit edilemediği gibi, gerçek kaynağının da belirsiz olduğu anlaşılıyor.

De Niro’ya ait olduğu öne sürülen ve tüm dünyada yankılanması beklenecek açıklamalar Amerikan Fox News da dahil olmak üzere hiçbir yabancı basın organında yer almıyor. Bunun üzerine nediyor.com olarak haberin kaynağını öğrenmek ve yayınlamak amacıyla Zaman gazetesi ile temasa geçerek haberle ilgili kaynaklarını sorduk.

Zaman bize kaynak olarak “beforeitsnews.com” adlı yurttaş gazeteciliği sitesini gösterdi. Bu sitede konuyu haberleştiren willyloman adlı blogger ise kaynak olarak Facebook’u göstermekle yetinmiş. Biraz daha derin araştırıldığında Facebook’daki kaynağın Güney Afrika merkezli bir sivil toplum örgütü yönetiminde olan “Afrika’dan Gazze’ye Yardım Konvoyu” (Africa to Gaza Aid Convoy) adlı sayfa olduğu anlaşılıyor. Zira haber pek çok internet kullanıcısı tarafından paylaşılmış ve bir virale dönüşmüş.  Ne var ki “Afrika’dan Gazze’ye Yardım Konvoyu” sayfası tarandığında De Niro ile ilgili gönderinin kaldırıldığı anlaşılıyor. Nitekim viral de yeni değil; zira 5 ay öncesine ait, 3 Haziran 2012 tarihli bir paylaşım bulunuyor.

Aynı paylaşıma yer veren yabancı kaynaklardan stopwar.co.uk de haberi doğrulatamadığı için “yetkili bir kaynaktan onay gelene kadar söz konusu makaleyi yayından kaldırdığını” dün sitesinden duyurmuş durumda.

Bir sosyal medya balonu olduğu anlaşılan haberde Fox Haber muhabirinin 69 yaşındaki De Niro’ya İsrail konusunda soru yönelttiği, deneyimli oyuncunun da, “Yaptıklarından dolayı neden İsrail’i ya da İsraillileri suçluyoruz ki?” dediği aktarılıyor. De Niro’nun, “Kuduz bir köpek tarafından ısırıldığınız zaman kimi suçlarsınız? Köpeği mi, sahibini mi? Kuşkusuz sahibini. Bu yüzden bütün suç Amerika’nın. İsrail gibi bir ülkeyi desteklediği için” dediği de iddia ediliyor.

Nediyor.com

HABERLE İLGİLİ TWITTER’A DÜŞENLER…

Balçiçek İlter @BalcicekiRobert de niro aciklamasinin dogru olma ihtimalini sevdim ben:)

ahmet hakan @ahmethcrobert de niro haberi yalan imiş. olsun, yalan da olsa güzeldi.

Esin Övet @esinovetBuyuksun Robert De Niro

Ozan Kibritçi @OzanKibritciRobert De Niro: İsrail kadar İsrail’i destekleyen ABD’de suçludur demiş. Kişiliği de oyunculuğu kadar sağlammış helal olsun…

Ece Erken @eceerkenBoşuna sevmedik seni Robert De Niro…

itiresen 5821 @itiresenRobert De Niro yine kalbimden vurdun:)

İstiklal Akarsu @istiklalAkarsuRobert De Niro’nun kalbi ve fikri, oyunculuğundan bile büyükmüş, helal abime.

Hilâl Kaplan @hilal_kaplanRobert De Niro, kitabın ortasından konuşmuş.”Gazze’de olanlar için’kuduz köpeğin sahibi’ni yani ABDyi suçluyorum”demiş: http://t.co/pIEpKETY

Mehmet Bekaroğlu @MBekarogluRadikal, bir sağdan bir soldan yapmış. İsrail başkonsolosu: Sadece terör üslerini vuruyoruz. Chomsky: ısrail terörist devlet.

celal pir @celalpirABD saldırılara göz yumuyor ABD’li ünlü düşünür Noam Chomsky, Washington yönetimini İsrail’in Gazze saldırılarına destek vermekle suçladı.

Alper Turgut @AlperTurgut01Naom Chomsky, İsrail’in Gazze’de “etnik temizlik” yaptığını söylemiş. Etnik temizlik mağduru bir ulus, geldiği noktadan hiç utanmaz mı?

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu