ManşetYazarlarımız

Medyanın yeni kahramanı: İrlandalı turist!

ŞADAN KABA/MEDYABEY

www.twitter.com/sadankaba2

sadankaba@gmail.com

Tecrübeyle sabittir ki medya sadece haber vermez, o habere nasıl bakacağınızı da belirler çoğu zaman. Bunun en güzel örneği geçtiğimiz günlerde İstanbul Aksaray’da yaşandı.

Kuveyt asıllı İrlanda vatandaşı Mohammed Fadel Dobbous’un girdiği dükkanda meşrubat alırken dolapta bulunanları devirmesiyle başlayan olaylar zinciri hem Türkiye’nin hem de dünyanın ilgisini çekti.

“İrlandalı turist” haberini sevdik

İnternette yayınlanan kavganın görüntüleri adeta izlenme rekoru kırdı. Sosyal medyada kavga TT(Trend Topic) yani çok konuşulanlar listesine girdi. Kavga etrafında yapılan yorumlar ve de mavralar milyonlarca insanın olaya ilgisiz kalmadığının kanıtı gibiydi.

Boksör turistin küçük sakarlığı sonucunda esnaf tarafından maruz kaldığı şiddeti tasvip etmek mümkün değil. Tek kişinin etrafını çeviren insanların neden olduğu şiddet görüntüleri konukseverliğimize ve hoşgörümüze gölge düşürdü o da ayrı konu. Yaşadığı travma karşısında İrlandalı turistin kendisini savunmaktan başka çaresi kalmamıştı.

Medyanın kavgaya bakışı

Büyük gazetelerin de içinde olduğu internet medyası, kavgayı okurlarına sunarken haberi birbirlerinden kopya etmişçesine sundu. Kavgayı İrlandalı bir turistin kalabalık esnaf grubunu neredeyse yumruk manyağı yaptığı şeklinde değerlendirmek medyanın hoşuna gitti.

Başlık ve haber metinlerini baz alırsanız boksör turistin etrafındaki kalabalığı tıpkı filmlerde olduğu gibi teker teker yere devirdiğini düşünmeniz gerekir. Oysa görüntülere dikkat edildiğinde turistin yumruğuyla yere devirdiği tek bir kişinin olduğunu görürsünüz. (Ama nasıl bir devirme!)

Tamam esnaf, o kadar kalabalığa rağmen adamı etkisiz hale getirmeye muvaffak olamadı; İrlandalı turiste diş geçiremedi. Ama onu oldukça hırpaladı. Hatta turistin kolu kırıldı. Hele bir görüntü var ki kafasına vurulan sopa darbesiyle oldukça sarsıldı. O sopa biraz daha şiddetli vurulsa ya da daha kalın olsa Allah muhafaza turisti yoğun bakımda riskli günler bekliyor olabilirdi. Belki de bugün ölümle sonuçlanan bir linci konuşuyor olabilirdik.

Medyanın bakışı gerçeği yansıtmıyor

Medyada verilen haberde bu detaylar görülmek istenmedi. Bir adamın film karelerini aratmayan kahramanca dövüşmesi ve herkesi tepelemesi şeklindeki kurgu medyaya daha ilginç geldi.

İnternette kavgaya yapılan yorumlardan insanların genellikle olayı medyanın verdiği açıdan yorumlamayı tercih ettiğini anlayabiliyoruz.

Bu tipik olay da gösteriyor ki bazı durumlarda haberleri ya da olayları gerçek yönüyle değerlendirebilmek için medyanın manyetik alanının dışına çıkmak gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu