Medya

Mehmet Soysal’ın ‘paralı röportaj’ açıklamasına Fuat Uğur’dan tepki:”..Olmaz, olamaz!”

Habertürk yazarı Sevilay Yılman’ın Hürriyet gazetesinde Ayşe Arman’ın para karşılığı röportaj yaptığı haberi medyanın gündemine oturmuştu. Gazeteni İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal imzasıyla yayınlanan açıklamada; söylentilerin  bunun yazarlara yönelik bir karalama kampanyası olduğu ifade edildi. Fuat Uğur, ise TGRT Haber’de yayınlanan Medya Kritik programında Mehmet Soysal’ın açıklamasını eleştirdi.

MEHMET SOYSAL’DAN PARAYLA RÖPORTAJ AÇIKLAMASI

Ayşe Arman’la ilgili tartışma yeni boyutlar kazanıyor. Hürriyet’ten konuyla ilgili Mehmet Sosyal imzasıyla  açıklama geldi. Açıklamada Hürriyet’e ve Ayşe Arman’a yönelik eleştirilere tavır koydu.

Hürriyet’in açıklaması şöyle:

“Son günlerde, başta Ayşe Arman olmak üzere gazetemiz yazarlarına yönelik bir karalama kampanyası kamuoyunun gündemini meşgul etmektedir.

Türk basının ‘amiral gemisi’ olan Hürriyet Gazetesi, güçlü yazar ve muhabir kadrosu ile 70 yıldır Türkiye gündemini belirlemektedir.

Bu vasfından ötürü gazetemiz, başta sosyal sorumluluk çalışmaları olmak üzere geniş kitlelere ulaşmak isteyen tüm sektörler ve projeler için en çok tercih edilen yayın organlarının başında gelmektedir.

Proje yönetimi kapsamında paydaş sıfatıyla pek çok kurumla reklam işbirliği yapan Hürriyet Gazetesi, ‘haber değeri’ anlayışından ödün vermeden bu işbirliklerini haber içeriği olarak da kamuoyuna ulaştırmaktadır. Özellikle yazarların katılımı ile gerçekleştirilen bu tip çalışmalarda, projeyi gerçekleştiren kurum ile gazetemiz arasındaki reklam anlaşması haricinde gazetecileri bağlayan herhangi bir ticari işbirliği söz konusu olmamıştır. Dolayısıyla gazetemiz yazarlarının da herhangi bir proje komisyonu ile çalışması mevzu bahis değildir.

Bu vesile ile Hürriyet Gazetesi ve yazarlarına yöneltilen bu ithamın gerçek dışı olduğunu belirtmek isteriz.

Gazetemiz 70 yıldır olduğu gibi bundan sonra da gündemi belirlemeye, ses getiren haber çalışmalarına imza atmaya ve projeler geliştirmeye devam edecektir.

Saygılarımızla,

Mehmet Soysal
Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı”

FUAT UĞUR AÇIKLAMA ÜZERİNDEN MEHMET SOYSAL’I ELEŞTİRDİ

TGRT Haber’de yayınlanan Medya Kritik programının gündem maddelerinde birisi Ayşe Arman’ın durumuyla ilgili olarak yapılan açıklamaydı. Konuyla ilgili yorum yapan Fuat Uğur, açıklamanın para karşılığı röportaj yapmanın kabulü demek olduğunu ifade ederek”o zaman para karşılığı da haber yapılabilir” diye konuştu.

Gazeteciliğin etik değerlerinin korunması gerektiğinin altını çizen Uğur, “hayır arkadaş bunu yapamazsın. Bu gazetecilik meslek ve ahlak ilkelerini tümden temelden aykırıdır. O zaman sen bunu yapıyorsan yakında para karşılığı haber de yaparsın…Olmaz, olamaz” diye konuştu.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu