Medya

Melih Altınok hangi Hürriyet gazetesi yazarını eleştirdi?

Sabah yazarı Melih Altınok şu sıralar Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök ile girdiği polemik ile gündemde. Bahoz Erdal’ın öldürülmesi haberinin yankıları sürerken Altınok ismini vermediği bir Hürriyet yazarını “Bahoz” haberiyle ilgili kıyasıya eleştirdi.

” Ne çektin be gazetecilik” başlığı ile yazdığı yazıda Altınok Bahoz Erdal haberinin teyit edilmeden yayınlanmasını sakıncalı gören Hürriyet yazarını eleştirdiği yazısında söz konusu haberin kaynağının Türkiye Cumhuriyeti ile ilgisinin olmadığını altını çizerek haberin teknik açıdan teyide muhtaç olmadığını yazdı.

İşte, Melih Altınok’un  Bahoz Erdal haberi üzerinden Hürriyet gazetesine yönelik ortaya koyduğu o eleştirel yazısı:

***********   *************

Ne çektin be gazetecilik
Dün bir Hürriyet yazarı asıl Bahoz Erdal’ın öldürülmüş olabileceği iddialarının “resmen teyit edilmeden” haberleştirilmesinin yanlış olduğunu söylüyordu.
Resmen teyitten kastı, Türkiye Cumhurbaşkanı ve hükümet sözcüsünün konuyla ilgili net bir açıklama yapmasıymış.
Haberi ilk geçen AA’nın metinini hatırlayalım:
“Suriyeli muhalif Tel Hamis Tugayları Sözcüsü Halid el Hasekavi, PKK’nın üst düzey sorumlularından Bahoz Erdal’ın aracının havaya uçurularak öldürüldüğünü ifade etti. Hasevaki Bahoz’un cuma akşamı 20.30’da Himo beldesinden Kamışlı’ya giderken hedef alındığını söyledi.” Görüldüğü üzere haberin kaynağı ne Türk devleti ne de “güvenilirkaynaklara yakın bir kaynak türünden” kim olduğu belirsiz bir isim.
Açıklama yapan Suriyeli muhalif bir grubu temsil kabiliyetine sahip yetkili.
Kaynak ayrıca suikasta dair ayrıntılı bilgi de veriyor. Kaldı ki metinde PKK’nın karşı delil sunmadan yaptığı refleksi yalanlama bile yer alıyor.
Yani çaylak bir habercinin bile görebileceği netlikte haberin unsurları oluşmuş.
Peki, iddiaların haberleştirilmesini gazetecilik açısından yanlış bulan Hürriyet yazarının derdi ne?
Ne olacak, sırf iktidardakilere yarar diye, ülkesinin terörle mücadele alanındaki olası başarısından bile rahatsız olup kılçık atıyor işte.
Üstelik de asgari gerekliliklerinden bile bihaber olduğu gazeteciliğin arkasına sığınarak.

Yazının tamamı için tıklayın:

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu