Medya

Melih Altınok RTÜK’ün interneti denetlemesi fikrine sert çıktı: “Eski çağa ait bir kurumun…”

Sabah yazarı Melih Altınok’un bugünkü köşesinin önemli gündem maddesi RTÜK ile ilintili olarak internetteki denetim konusuydu. Altınok, oldukça somut gerekçeler ve net ifadelerle RTÜK’ün interneti denetlememesi gerektiğini yazdı. Sadece lisans hakları gibi genel bir denetlemenin mümkün olması gerektiğini yazan Altınok, çok net bir tavırla RTÜK gibi bir kurumun interneti denetlememesi gerektiğini kaydetti.

MELİH ALTINOK RTÜK’ÜN İNTERNETİ DENETLEME FİKRİNE KARŞI ÇIKTI

RTÜK’ün interneti denetleyeceği yolundaki haberlerin ayyuka çıktığını dile getiren Sabah yazarının “Lafı dolandırmadan söyleyeceğim bu zamanda eski çağa ait bir kurumun interneti düzenlemesi ya da denetlemesi düşünülemez.” ifadesi dikkatlerden kaçmadı.

İşte, Altınok’un “İnternete de mi RTÜK?” başlıklı yazısı


MELİH ALTINOK / SABAH

RTÜK şimdi de Erman Toroğlu’nun bir terör saldırısı üzerine yaptığı yorum nedeniyle Aspor’a kestiği cezayla gündemde.
Bu, çalıştığım gruba yönelik kaçıncı ceza sayamadım, gerisini siz hesap edin.
Sabah’tan Fahrettin Altun dün köşesinde mevzuya dair tüm çarpıklıkları bir bir anlatmıştı.
Bense, her televizyoncu gibi kılıcını ensesinde hissettiğim kurumsal Demokles’le ilgili başka bir tartışmaya değinmek istiyorum.
Zira RTÜK’ün internet denetimi yapacağına dair iddialar ayyuka çıkmış durumda.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da geçtiğimiz günlerde onunla ilgili bir soruya şu yanıtı verdi:
“Televizyon yayıncılığında normal olan her şeyin internet yayıncılığında da yapılabilmesini istiyoruz. Bunun dışında bir yanlışlık varsa elbette o yanlışlığa müdahale edilmesi gerekir. Getirilen düzenlemenin amacı budur.”
Lafı dolandırmadan söyleyeceğim bu zamanda eski çağa ait bir kurumun interneti düzenlemesi ya da denetlemesi düşünülemez.
Kaldı ki vpn’in bininin bir para olduğu düşünülünce, zaten RTÜK istese de bunu yapamaz.
Ayrıca hukuk sistemimizde, hangi içeriğin suç, hangisinin serbest olduğuna karar verecek mekanizmalar da zaten mevcut.
Tarihi filmlerde bile ne içilip ne yenildiğini denetleme hakkını kendisinde bulan bu kurum illa olacaksa işi belli… Lisans haklarını vs. düzenlemek, denetlemek, o kadar.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Etiketler

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı