GündemManşet

Melih Gökçek, “Anıtkabir imara açıldı” iddiası hakkında ne dedi?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, özellikle son günlerde sosyal medyada dillendirilen ve algı operasyonuna dönüşen  Anıtkabir’in imara açılacağı iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Gökçek, iddialarla ilgili “mevcut durumu korumaktan bir şey yapılmadı” dedi.

ANITKABİR İMARA AÇILDI İDDİASI DOĞRU DEĞİL

Destekten TR

Özellikle sosyal medyada hızla yayılan “Anıtkabir’in imara açıldı” iddiası üzerine Gökçek’ten beklenen açıklama geldi. Gökçek, düzenlediği basın toplantısında, Anıtkabir’de yapılan plan tadilatının gündeme gelmesinin nedeninin Mimarlar Odasının basına verdiği beyanat olduğunu dile getirdi.

Destekten TR

“ÖYLE BİR SAÇMALIK OLABİLİR Mİ?”

Destekten TR

Konu sosyal medyaya “Anıtkabir’i yıktırmayız, ranta açtırmayız. Kimse Anıtkabir’e dokunamaz.” gibi ifadelerle yansıtılmıştı. Gökçek, bu iddialar karşısında  “Kim dokunuyor? Öyle bir saçmalık olabilir mi? Söylediklerinin ve anlattıklarının hiçbir alakası yok. Yapılan iş sadece mevcut durumun tabiri caizse plana işlenmesinden ibaret.” diye konuştu.

“MEVCUT DURUMU KORUDUK”

Plan değişikliğini harita üzerinde anlatan Gökçek, şöyle devam etti: “Anıtkabir’in yasal sınırları olduğu bir alan var. Bu yasal alan bizim yaptığımız değil, oldum olası var olan bir alan. Bir de sit alanı var. Esas plan değişikliğinin yapıldığı alan sit alanı içerisinde. Fevzi Çakmak ile Akdeniz caddelerinin kesiştiği karşı köşede kalan bir yerde. Yani Anıtkabir alanının içerisinde olan bir yer değil. Bu yerin Anıtkabir ile fiilen bir ilişkisi yok. Askeriye bize, ‘Binalarımızı meşru hale getirin, biz bunları yıkmayacağız.’ diyor. Biz de plan değişikliği yaptık, askeri alan ilan ettik. Mevcut olan durumu korumaktan başka hiçbir şey yapmadık. Ayrıca biz Büyükşehir Belediyesi olarak talep etmedik. Talep eden Milli Savunma Bakanlığı. Buranın mülkiyeti de Milli Savunma Bakanlığına ait. Yapılan iş son derece meşru.”

MİMARLAR ODASINA TEPKİ GÖSTERDİ

Gökçek, bir gazetecinin, “Mimarlar Odası bu kararı yargıya taşıyacaklarını söylüyor, nasıl değerlendirirsiniz?” sorusuna, “Hiç durmasınlar. Şimdi rezil oldular. İşin doğrusunu hem basın toplantısında hem de Twitter’da ortaya koydum. Nesini mahkemeye verecekler? Verirlerse iyice rezil olurlar.” cevabını verdi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Fiyatuygun.com TR