Yaşam

Meme Estetiği İle İstediğiniz Görünüme Ulaşmak Hayal Değil

Meme küçültme ameliyatları kadınların hem estetik kaygılarla hem de sağlık nedenleri ile tercih ettikleri estetik operasyonlardan biridir. Makromasti olarak da bilinen memelerin büyük olması durumu genellikle estetik bir sorun olarak değerlendirilse de kadınlar için önemli bir sağlık problemi haline de dönüşebilir. Memelerin normalden daha büyük olması kadınların istedikleri kıyafetleri giyememesi, rahat hareket edememeleri ve spor yapamamaları gibi olumsuz durumlara neden olabilir. Bunun yanı sıra büyük göğüsler; öne doğru eğilme ya da kambur görünüm gibi duruş bozukluklarına, göğüs altı bölgesinde terlemeye ve pişik oluşumuna, ağırlıkları nedeniyle sırt ve boyun bölgesinde ağrılara diğer bir deyişle kişinin hem konforunu hem sosyal hayatını etkileyebilecek bazı sorunlara yol açabilir.

 

Meme küçültme estetiği ameliyatları ile hastanın fazla olan meme dokusu, yağ ve deri çıkartılarak daha hafif, küçük ve sıkı memeler elde edilmesi amaçlanır. Fazla meme dokusu, yağ ve deri dokusu hasta özelinde yapılan planlamaya göre çıkarılır. Meme başları doğru şekilde konumlandırılıp yerine yerleştirilir. Böylece operasyon sonunda hasta, vücudu ile orantılı boyutlarda ve daha estetik görünüme sahip memelere kavuşmuş olur. Aynı zamanda meme küçültme estetiği ameliyatı ile sağlık sorunları giderilerek kişinin yaşam kalitesinin artırılması da sağlanır.

 

Meme estetiği ameliyatı genellikle 18 yaşın üzerindeki kişilere uygulanır. İstisnai durumlar söz konusu olduğunda ise daha erken yaşlarda yapılması söz konusu olabilir. Meme küçültme estetiği ameliyatları genellikle doğumdan sonra kilo alımına ya da genetik nedenlere bağlı olarak büyük göğüslere sahip olunması durumunda ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı durumlarda ise çok zayıf beden ölçülerine sahip olmasına rağmen meme küçültme estetiğine ihtiyaç duyan kişiler de operasyonu tercih edebilmektedir.

 

Meme Küçültme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme küçültme estetiği ameliyatlarında farklı teknikler kullanılabilir. Kullanılan tekniklerin büyük bir kısmı operasyondan sonra doğum yapma olasılığı bulunan kadınların sağlıklı bir emzirme süreci yaşayabilmesini sağlamak adına süt kanallarının korunmasını amaçlar. Meme küçültme estetiği ameliyatlarında her ne kadar farklı teknikler uygulanabilse de tekniklerin neredeyse tamamında meme başından aşağıya doğru inen bir çizgi ya da ters T şeklinde bir kesi uygulanır. Operasyonda esnasında hangi yöntemin tercih edilecek olduğu cildin elastikiyeti, memenin büyüklüğü ve memedeki deformasyon derecesi gibi bazı etkenlere göre belirlenir.

 

Genel anestezi altında uygulanan meme estetiği ameliyatı çok ağrılı bir işlem değildir. Bu nedenle hastaların günlük hayata dönüşü kişi özelinde değişmekle birlikte genellikle hızlı bir şekilde gerçekleşir. Meme küçültme estetiği ameliyatının ardından memenin yeniden büyümesi gibi bir durum söz konusu değildir. Meme küçültme estetiği ameliyatının ardından kadınların günlük aktivitelerinde ve yaşam kalitelerinde gözle görülür bir artış yaşanmaktadır. Meme küçültme operasyonu geçiren kadınlarda meme kanserini daha az görüldüğüne dair bilgiler olmakla birlikte operasyonun ardından rutin kontrollerin aksatılmamasına özen gösterilmelidir.

Meme Küçültme Estetiği Ameliyatının Ardından Sizi Neler Bekler?

Meme büyütme estetiği ameliyatının ardından olduğu gibi meme küçültme estetiği ameliyatından sonra da hastaların bazı noktalara dikkat etmesi oldukça önemlidir. Meme küçültme estetiğinin ardından meme başlarında bir süre hissizlik yaşanması olası durumlardan biridir. Ancak bu hissizlik bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkar.

 

Meme küçültme estetiği ameliyatlarından sonra erken dönemde ve geç dönemde farklı sorun yaşanması söz konusu olabilir. Nadir olsa da erken dönemde ortaya çıkabilen; kanama, enfeksiyon oluşması ve yaranın iyileşmesinde gecikme gibi sorunlar normal olarak kabul edilir. Geç dönem sorunları olarak ise izlere ve şekle bağlı birtakım problemlerle karşılaşılması mümkündür. Şekiller ilgili olarak karşılaşılan sorunlar daha çok memelerin büyüklüğü ile ilgili konularda ortaya çıkar. Bu  tarz bir sorunla karşılaşılmaması için ameliyattan önce hastanın arzu ettiği meme boyutunun vücudun diğer özelliklerinin de göze alınarak net bir şekilde belirlenmesi ve hastanın operasyondan sonra elde edilecek sonuç ile ilgili bilgilendirilmesi önemlidir.

 

Meme küçültme ameliyatından sonra hastaların özellikle ilk bir aylık sürede ağır işlerden ve spor aktivitelerinden kaçınması dikkat edilmesi gereken konular arasında ilk sıralarda gelmektedir. Bu süre içerisinde uzmanlar özellikle itme – çekme gibi zorlanmaya neden olabilecek hareketler yapılmamasını ve ağır kaldırılmamasını önermektedirler. Operasyondan sonra oluşan ödemler 3 – 4 hafta içerisinde inse de ödemlerden tam olarak kurtulunması ve göğüslerin tam şeklini alması için yaklaşık 6 aylık bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Meme küçültme estetiği ameliyatlarında da tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi doktorun deneyimi, uzmanlığı ve bilgisi operasyonun başarısında oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Op.Dr.Evren İşçi Kliniği’nin uzman ekibi meme estetiği başta olmak üzere tüm estetik operasyonlarda alanının önemli isimlerinden oluşmaktadır. Hastalarının beklentileri ile vücutlarına en uygun görünümü ustalıkla aynı potada oluşturmayı başaran Op.Dr.Evren İşçi Kliniği ile siz de en kısa sürede iletişime geçebilir ve  istediğiniz görünüme sahip olmak yolunda ilk adımı atabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için : https://drevrenisci.com/

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu