Gündem

Merhum Barış Manço’yu sevenleri yalnız bırakmadı

Ünlü sanatçı Barış Manço, ölümünün 17. yılında kendi adını taşıyan vapurla düzenlenen özel seferin ardından mezarı başında anıldı.

Anma etkinliği, Barış Manço Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Şehir Hatları tarafından düzenlendi. Etkinlik, Barış Manço vapurunun Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi’nden hareket etmesiyle başladı.

Barış Manço’nun fotoğrafının bulunduğu ve üzerinde “Barış Manço’ya gidiyoruz” yazılı afiş asılan vapurda, merhum Barış Manço’nun eşi Lale Manço, oğulları Doğukan ve Batıkan Manço ile sanatçının hayranları bir araya geldi. Burada bir de sürpriz yaşandı. Doğukan Manço, sanatçının unutulmayan şarkılarını hayranları için seslendirdi.

Barış Manço vapuru Kadıköy’den sonra Kabataş İskelesi’ne, ardından da Kanlıca İskelesi’ne uğradı. Sonrasında ünlü sanatçının hayranları, Kanlıca’da kendilerine tahsis edilen otobüslere binerek mezarlığa gitti. Mezarı başında anılan Barış Manço için dua edildi.

Sanatçının hayranları, mezar başındaki anmanın ardından Kanlıca İskelesi’nden tekrar vapura bindi. Vapur, kısa bir boğaz turunun ardından Kabataş daha sonra da Kadıköy İskelesi’ne yanaştı.

MEZARI BAŞINDA DUA EDİLDİ

Barış Manço vapuru Kadıköy’den sonra Kabataş İskelesi’ne, ardından da Kanlıca İskelesi’ne uğradı. Sanatçının hayranları, Kanlıca’da kendilerine tahsis edilen otobüslere binerek mezarlığa gitti. Mezarı başında anılan Barış Manço için dua edildi.

Sanatçının hayranları, mezar başındaki anmanın ardından Kanlıca İskelesi’nden tekrar vapura bindi. Vapur, kısa bir boğaz turunun ardından Kabataş daha sonra da Kadıköy İskelesi’ne yanaştı.

Doğukan Manço da Barış Manço ile yetişmiş bir neslin çocuklarıyla bu etkinliğe katılmış olmaktan gurur duyduklarını söyledi.

Barış Manço’yu, bir sonraki nesillere aktarabilmenin aile misyonları olduğunu ifade eden Manço, “Yıllardır bu etkinliği yapıyoruz, geleneksel hale geldi. Çok gururluyuz. “Best Of ” tarzı albüm isteğini çevremizdeki insanlardan çok duyuyoruz. 2002 yılında böyle bir albüm yapmıştık. Bu tür projeler en doğru zamanda karşımıza çıkıyor. Babamızın o gücüne inanıyoruz. Barış Manço evrensel bir insan olduğu için başka sanat dallarında da yaşatılıyor olması onu iyice ölümsüzleştiriyor” dedi.

Batıkan Manço, yeni projeleri gerçekleştirmek için doğum günü veya ölüm yılını beklemeye gerek olmadığını, senenin herhangi bir zamanında anma etkinliği yapılabileceğini ifade etti.

Barış Manço’nun 80 şarkısı için 80 sanatçı tarafından görsel sanatlar alanında eserler yapıldığını ve bu eserlerin yer aldığı serginin 2 Şubat’ta Beşiktaş Belediyesi tarafından açılacağını aktaran Manço, bu tür fikirlere her zaman açık olduklarını kaydetti.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu