GündemManşet

Merkel haddini aştı! Türkiye’yi nasıl kınadı?

Almanya ve İsveç’ten Türkiye’ye hadsiz kınama!.. Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye’de tutuklanan Alman aktivistin serbest bırakılmasını istedi. Merkel kendi ülkesindeki muhalefet ve koalisyon ortağının eleştirilerini Ankara’yı suçlayarak savuşturmayı hedefliyor ve bu noktada haddini aşan açıklamalar yapmaktan çekinmiyor.

İstanbul Büyükada’da gözaltına alınarak tutuklanan altı aktivistin arasında Alman ve İsveç vatandaşlarının olması ilgili ülkeleri karıştırdı. Tutuklananlar arasında bir Alman vatandaşının da yer alması üzerine muhalefet ve koalisyon ortağı Başbakan Angela Merkel’i adeta yaylım ateşine tuttu. Merkel de çareyi Türkiye’ye hadsiz bir şekilde saldırmakta buldu.

Berlin’de hapse konulan Peter Steudtner’le ilgili açıklama yapan Şansölye Merkel, tutuklama kararını, Berlin yönetiminin aktivistin serbest bırakılması için her türlü girişimde bulunacağını da ilan ederek kınadı.  Olayın ardından Almanya’daki koalisyon hükümetinin ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve diğer muhalif partiler ise, Türkiye’ye ağır ithamlarda bulundu.

Türkiye kökenli milletvekili Sevim Dağdelen, hükümetten Türkiye’ye seyahat uyarısı yapmasını talep etti.

İsveç’te de gergin hava hakim

İsveç hükümeti de tutuklanan vatandaşı Ali Gharavi için endişe duyduğunu resmi açıklamayla kamuoyuna duyurdu. İsveç Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jessica Garpvall, tüm diplomatların bu konu üzerinde yoğunlaştığını ve Gharavi ile görüşmek istediklerini belirtti.

Ne olmuştu? 

Büyükada’da 5 Temmuz’da gerçekleşen baskında polis, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Veli Acı, Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem ve Özlem Dalkıran, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan ve eski Mazlumder’den aktivist Şeyhmus Özbekli’nin yanı sıra yabancı eğitmenler Peter Steudtner ve Ali Gharavi’yi gözaltına almıştı.

Mahkemeye çıkarılan şüphelilerden İdil Eser, Ali Gharavi, Özlem Dalkıran, Veli Acu, Günal Kurşun ve Peter Steudtner tutuklandı. Nalan Erkem, Şeyhmus Özbekli, Nejat Taştan ve İlknur Üstün ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı