Merkez Bankası Açıkladı: Cari Denge 5,5 Milyar Dolar Açık Verdi

Merkez Bankası’nın açıkladığı bilgilere göre haziran ayında görülen ve Ekim 2021’den bu yana ilk kez elde edilen cari denge fazlasının ardından, bu ay yeniden cari dengede açık verilmiş oldu. Haziran ayında 674 milyon dolarlık bir fazla kaydeden cari denge, Temmuz’da 5,5 milyar dolarlık bir açıkla karşılaştı. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 717 milyon dolarlık bir fazla verdi.

Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 10 milyar 477 milyon dolar olarak gerçekleşti. Hizmetler dengesi kaynaklı girişler 5 milyar 999 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu kalemin altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 4 milyar 795 milyon dolar oldu. Birincil gelir dengesi ve ikincil gelir dengesi kalemleri sırasıyla 903 milyon dolar ve 85 milyon dolar net çıkış kaydetti.

Resmi Rezervlerde Artış

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 392 milyon dolar olarak kaydedildi. Portföy yatırımları ise 1 milyar 160 milyon dolarlık net giriş kaydetti. Alt kalemler incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi ve devlet iç borçlanma senetleri piyasalarında sırasıyla 734 milyon dolar ve 18 milyon dolarlık net alış gerçekleştirdiği görüldü. Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 942 milyon dolarlık bir net azalış kaydetti.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 1 milyar 186 milyon dolarlık net artış ve Türk lirası cinsinden 206 milyon dolarlık net azalışla toplamda 980 milyon dolarlık bir net artış gösterdi. Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak Genel hükümet, bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 35 milyon dolar, 483 milyon dolar ve 181 milyon dolarlık net geri ödeme gerçekleştirdi. Bu ay resmi rezervlerde 2 milyar 778 milyon dolarlık bir net artış kaydedildi.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir