MagazinManşet

Merve Büyüksaraç Tayyip Erdoğan’a hakaretten hakim karşısına çıktı

2006 Türkiye Güzeli Merve Büyüksaraç, mahkemede ifade verdi… Büyüksaraç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Başbakan olduğu dönemde kişisel Instagram hesabından yaptığı paylaşımla hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada ifade verdi.

İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya Merve Büyüksaraç ve avukatları katıldı.

 

Merve Büyüksaraç, savunmasında, “Suçlandığım ‘Ustanın Şiiri’, sosyal medyada 960 bin kez paylaşılmış. Ben de bu nedenle alıntılar yaparak paylaştım. İddianamede belirtilen resimler ve şiirlerin yanındaki yorumlar bana ait değildir” diye konuştu.

Hakimin “pişman mısınız?” şeklindeki sorusuna ise “Yaptığım paylaşımların hakaret olarak algılandığı için pişmanım” cevabını verdi. Hakkında ceza verilmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesini isteyen Büyüksaraç, beraatını istedi.

AVUKATI NE DEDİ?

Büyüksaraç’ın avukatı Ali Deniz Ceylan ise, “Müvekkilim, Cumhurbaşkanı’nın başbakanlık yaptığı dönemde internet hesabından çeşitli paylaşımlarda bulunmuş olabilir. Bunları başka internet hesaplarından alıntı olarak paylaşmıştır. Bunların tamamı siyasi ifade özgürlüğü kapsamındadır. Siyasetçiler eleştirilirse bunda kamu yararı vardır. Bu kamu yararının korunması gerekir. Siyasetçilerin de en sert şekilde eleştiriye tabii tutulabilir olduğunu ve mahkemenin de bu kanaatte olduğunu düşünüyoruz. Müvekkilim savcılığın soruşturmaya başladığı tarihten itibaren herhangi bir paylaşımda bulunmamıştır” açıklamasını yaptı.

“BÜYÜKSARAÇ’IN CEZALADIRILMASINI İSTİYORUZ”

Daha sonra söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız, sanık hakkında şikayetlerinin devam ettiğini ifade ederek, sanığın Instagram hesabında birden fazla hakarette bulunduğuna dair şikayet dilekçesi sunduklarını belirtti. Ferah Yıldız, suça konu retweet yapmanın Yargıtay içtihatlarında belirlendiği şekilde suç olduğunu savundu ve bu konuda Yargıtay kararının da bulunduğunu belirtti. Büyüksaraç’ın cezalandırılmasını istediklerini dile getirdi.

 

İDDİANAMEDE NE TALEP EDİLİYOR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanlığı döneminde sosyal paylaşım sitesi Instagram’daki paylaşımıyla hakaret ettiği iddia edilen 2006 Türkiye Güzeli Merve Büyüksaraç hakkında 1 yıl 5 aydan 4 yıl 5 aya kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLEMEZ”

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Merve Büyüksaraç’ın Instagram hesabından paylaştığı yazıların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtildi. Büyüksaraç’ın paylaştığı yazılarla Erdoğan’ı başbakanlığı döneminde alenen aşağıladığı, küçülttüğü, eleştiri sınırlarını aştığı ifade edildi.

MERVE BÜYÜKSARAÇ SOSYAL MEDYANIN DA GÜNDEMİNE OTURDU

Öte yandan Büyüksaraç, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la olan davası nedeniyle sosyal medyanın da gündemine oturdu. Büyüksaraç’ın yaptığı savunmayı değerlendiren kullanıcıların birçoğu Büyüksaraç’ın çarkettiği yönünde paylaşımlarda bulundu.

Merve Büyüksaraç Twitter’da TT olarak en çok konuşulan konu başlıkları arasına girdi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu