Yaşam

Meteoroloji uyardı İstanbul’a yine sağanak yağış geliyor, kaç gün sürecek?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul için sağanak yağış uyarısında bulundu. Salı gününden itibaren kuvvetli sağanak yağışın beklendiği İstanbul’da yağışlar kaç gün sürecek? İBB ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul yağış öncesi hangi açıklamalarda bulundu?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü “İstanbul’da salı günü sabah saatlerinden itibaren beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, gün boyu etkili olarak kuvvetli olması beklendiğinden başta ani sel ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” açıklamasında bulundu. Açıklamada ayrıca  “İstanbul’da yarın (Salı) sabah saatlerinden itibaren beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, gün boyu etkili olarak kuvvetli (10-30 mm) olması beklendiğinden başta ani sel ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” bilgisine yer verildi.

blank

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de beklenen kuvvetli sağanak yağışla ilgili olarak vatandaşları uyardı. Yağışların özellikle Anadolu yakasında etkili olacağını belirten İBB, yağış öncesi çöp, sigara izmariti, poşet gibi çöplerin tıkadığını belirterek şu açıklamayı yaptı: “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan hava tahmin raporlarına göre şiddetli yağışlar bugün sabah saatlerden itibaren etkili oldu. Özellikle Anadolu yakası kuzey kıyılarında (Kilyos, Sarıyer, Beykoz ve Şile’nin köyleri) kuvvetli olan gök gürültülü sağanak yağışların ilerleyen saatlerde dinmesi bekleniyor. Akşam saatlerine kadar aralıklı yağmur geçişleri olacağı tahmin ediliyor.

İstanbul il genelinde Salı günü ise gök gürültülü sağanak yağmurun yeniden kuvvetlenerek özellikle Anadolu yakasında daha etkili olacağı tahmin ediliyor. Atmosferin üst seviyesinin soğuk, yer seviyesinin (deniz ve kara) sıcak oluşu nedeniyle oluşacak kararsız hava koşulları nedeniyle hortum ile kısa süreli dolu yağışı, şimşek, yıldırım, gök gürültülü kısa süreli kuvvetli yağmur geçişlerinin görüleceği tahmin ediliyor.

Yağış öncesi çöp, sigara izmariti, poşet gibi çöplerin tıkadığı mazgalların temizlik çalışmaları Yol Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı ve İSKİ ekipleri tarafından yapılıyor. Muhtemel yağış ve oluşabilecek olumsuzluklara karşı İlçe Belediyeleri bilgilendirildi. AKOM, İtfaiye, Yol Bakım Onarım Daire Başkanlığı ekipleri, İSKİ ekipleri hazır bekletiliyor.”

Meteoroloji resmi sitesinde yayınlanan İstanbul 5 günlük hava tahmini raporu şu şekilde: 

blank

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu