ManşetYaşam

Meteorolojiden o iller için çok kritik uyarı geldi!

Meteoroloji’den İstanbul, Ankara, doğu bölgeleri ve iç batı anadolu ile iç ege için uyarı geldi. İstanbul’da bugün sıcaklık 24 ila 32 derece arasında seyrederken, hissedilen sıcaklığın öğle saatlerinden itibaren 40 dereceyi bulacağı uyarısı yapılırken Konya, Eskişehir ve Ankara dahil İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu’nun batısında yerel kuvvetli yağışların görülmesinin tahmin edildiği vurgulandı.

2 Ağustos 2017 Çarşamba günü için Meteorolojiden uyarı geldi. Yapılan uyarıda şu bilgilere yer verildi: Doğu bölgelerimizde yüksek sıcaklıklar etkili olurken İç Batı Anadolu’da (İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu’nun batısı) yerel kuvvetli yağışların görüleceği tahmin ediliyor.

Beklenen Hadise: Gökgürültülü Sağanak Yağış

Ülkemizin doğu kesimlerinde yüksek sıcaklıklar (mevsim normallerinin 5 ila 9 derece üzeri) etkisini sürdürürken, yarından itibaren Pazar gününe kadar (03.08.2017 Perşembe – 06.08.2017 Pazar) İç Ege (Afyonkarahisar, Uşak, Denizli, Manisa’nın doğusu ve Muğla’nın iç kesimleri) Akdeniz’in iç kesimleri (Isparta, Burdur ile Antalya’nın, Adana’nın ve Mersin’in iç kesimleri) ve İç Anadolu’nun batısında (Konya, Eskişehir ve Ankara) öğle saatlerinden sonra yer yer kuvvetli olmak üzere (kısa sürede metrekareye 10-40 kg) mevzi sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların görülmesi tahmin ediliyor. Beklenilen gök gürültülü sağanak yağışın meydana getirebileceği ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Başlama-Bitiş Zamanı 03.08.2017 12:00-06.08.2017 20:00

METEOROLOJİK GÖRÜNÜM

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzeydoğu kesimleri ile zamanla iç kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Rize’nin iç kesimleri, Artvin, Ardahan, Kars, Ağrı, Iğdır çevreleri ile Erzurum’un kuzeydoğu ilçeleri ve Van’ın doğu kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: İç ve batı kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’da batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli (30-50 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

MARMARA Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (30-50 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

BURSA °C, 34°C Parçalı ve az bulutlu

EDİRNE °C, 35°C Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu

ISTANBUL °C, 32°C Parçalı ve az bulutlu

TEKİRDAĞ °C, 30°C Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu

EGE Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Kuzey Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 Km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

A.KARAHISAR °C, 35°C Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu

DENİZLİ °C, 39°C Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu

IZMIR °C, 36°C Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu

MANİSA °C, 38°C Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu

AKDENİZ Az bulutlu ve açık, zamanla iç kesimlerinin yer yer parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

ADANA °C, 37°C Parçalı ve az bulutlu

ANTALYA °C, 37°C Az bulutlu, öğle saatlerinden itibaren iç kesimleri parçalı bulutlu

HATAY °C, 33°C Az bulutlu ve açık

ISPARTA °C, 34°C Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu

İÇ ANADOLU Az bulutlu ve açık, zamanla yer yer parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA °C, 35°C Parçalı ve az bulutlu

ESKİŞEHİR °C, 33°C Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu

KONYA °C, 35°C Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu

NİĞDE °C, 34°C Parçalı ve az bulutlu

BATI KARADENİZ Az bulutlu ve açık, zamanla iç kesimlerinin yer yer parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

BARTIN °C, 31°C Az bulutlu ve açık

BOLU °C, 31°C Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu

SİNOP °C, 28°C Az bulutlu ve açık

ZONGULDAK °C, 27°C Az bulutlu ve açık

ORTA ve DOĞU KARADENİZ Parçalı ve az bulutlu, doğu kesimlerinin yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Rize’nin iç kesimleri ile Artvin çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

AMASYA °C, 34°C Az bulutlu ve açık

SAMSUN °C, 30°C Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu

TOKAT °C, 33°C Az bulutlu ve açık

TRABZON °C, 27°C Parçalı ve çok bulutlu

DOĞU ANADOLU Az bulutlu ve açık, zamanla doğu kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Erzurum’un kuzeydoğusu, Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır çevreleri ile Van’ın doğu ilçelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ELAZIĞ °C, 41°C Az bulutlu ve açık

ERZURUM °C, 35°C Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra kuzeydoğu kesimleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

HAKKARİ °C, 35°C Az bulutlu ve açık

TUNCELİ °C, 42°C Az bulutlu ve açık

GÜNEYDOĞU ANADOLU Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

ADIYAMAN °C, 43°C Az bulutlu ve açık

DIYARBAKIR °C, 44°C Az bulutlu ve açık

GAZİANTEP °C, 39°C Az bulutlu ve açık

KİLİS °C, 39°C Az bulutlu ve açık

DENİZLERDE HAVA Kuzey Ege’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ Hava Durumu: Parçalı ve az bulutlu, Rüzgar: Batı Karadeniz’de kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa); Doğu Karadeniz’de batı ve kuzeybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/sa), akşam saatlerinden sonra 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, Görüş: İyi.

MARMARA Hava Durumu: Parçalı ve az bulutlu; Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, Görüş: İyi.

EGE Hava Durumu: Az bulutlu ve açık, Rüzgar: Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğudan 5 ila 7 (40-60 km/sa); akşam saatlerinden sonra 4 ila 6 (30-50 km/sa); Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, kuzeyinde 2,0 ila 3,0m, Görüş: İyi.

AKDENİZ Hava Durumu: Az bulutlu ve açık, Rüzgar: Güney ve güneybatıdan 2 ila 4, Doğu Akdeniz ile öğle saatlerinde Batı Akdeniz’de 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,5m, doğusu ile öğle saatlerinde batısında 1,0 ila 2,0m; Görüş: İyi.

VAN GÖLÜ Hava Durumu: Parçalı ve az bulutlu, Rüzgar: Doğu ve kuzeydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,50m , Görüş: İyi.

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA DURUMU 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu