ManşetYaşam

Meteoroloji’den sel ve hortum uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni haftaya yağmurlu bir giriş yapılacağının ve hafta boyunca bu yağmurların süreceğini bildirdi. Özellikle Doğu ve Güney illerinde görülecek sağanak yağışlar hafta boyunca zaman zaman tüm Türkiye’yi etkisi altına alacak.

Türkiye bahar yağmurlarına teslim oluyor. Aynı zamanda eskilerin şifa kaynağı olduğu  söylenen Nisan yağmurlarından Türkiye genelinde bu hafta boyunca bolca payına düşeni alacak. Özellikle yaz kuraklarının yaşanmaması için bu mevsimde yağan yağmurlar çok kıymetli. Meteoroloji Genel Müdürlüğü konuyla ilgili olarak Türkiye’nin bu hafta boyunca özellikle Güneydoğu kesimlerinde kuvvetli yağış beklendiğini, yağışların zaman zaman diğer bölgelerde de aralıklarla kendini göstereceğini belirtti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada; Hakkari, Siirt, Şırnak, Bitlis, Batman ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır’ın doğu ilçelerinde kuvvetli yağış beklendiği belirtilerek “Ülkemizin doğu kesimlerinde görülecek yağışların; Hakkari, Siirt, Şırnak, Bitlis, Batman ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır’ın doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.’ bilgisine yer verildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yağışlara dikkat çekerek 11-17 Nisan tarihleri arasında Batı Akdeniz ve Doğu ile Güneydoğu Anadolu bölgeleri için kuvvetli yağış uyarısı yaptı. Antalya Bölgesel Tahmin ve Uyarı Merkezinden yapılan açıklamaya göre bu sabahtan itibaren Batı Akdeniz’de, Isparta ve Burdur çevreleri ile Antalya’nın doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) yağış beklendiği bununla birlikte Hakkâri, Siirt, Şırnak, Bitlis,Batman, Mardin çevreleri ve Diyarbakır’ın doğu ilçelerinde gök gürültülü kuvvetli sağanak yağışın görüleceği ifade edildi.

Sel ve hortum uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 11 Nisan Pazartesi (bugün) akşam saatlerine kadar yağış alacak bölgelerde ve illerde ani sel, su baskını, yıldırım, dolu, hortum ve çatı uçması gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerektiği noktasında uyarısını yaptı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu