Medya

Mevlüt Tezel: “CNN International masum değil!”

CNN İnternational’ın haberciliği zaman zaman eleştirilerin odağında kalıyor. CNN’in yanlı ve manipülatif tutumu sık sık gündeme getirilmeye çalışılıyor. Sabah gazetesi yazarı Mevlüt Tezel, CNN’in sanıldığı kadar masum bir medya organı olmadığını yazdı. CNN’in kamuoyunu yanıltan haberlerine dikkat çeken Tezel, bu yönüyle CNN’in tartışmaya açık bir habercilik anlayışını benimsediğini ortaya koydu.

İşte, Mevlüt Tezel’in “ABD’li siyahlar da CNN’den şikayetçi!” başlıklı o ilginç yazısı:

*******************

ABD’de Kuzey Karolina’nın Charlotte kentinde gerçekleşen, siyahilerin öldürülmesini protesto eyleminde bir gösterici, CNN muhabiri Ed Lavandera’ya omuz atarak yere düşürdü.

Elbette, basının işini yapmasını engelleyen şiddetin her türlüsüne karşıyız ama aslında CNN de sanıldığı kadar masum bir medya organı değil. ABD’nin çıkardığı, Ortadoğu’yu kana bulayan savaşlardaki CNN’in kamuoyunu yanıltan haberleri hâlâ tartışılıyor.

CNN, ABD’deki siyahların protestolarını anonslarken altyazıdan şunları geçti:
‘Protesto başladığı gibi barışçıl değil’, ‘Gösteri şiddete dönüştü’, ‘Polis gayret ediyor’…
CNN, olaylar kendi ülkesinde gerçekleşince nasıl hemen korumacı refleks gösteriyor değil mi? Aynı CNN, bizdeki toplumsal olaylarda hep Türk polisini zan altında bırakacak suçlayıcı anonslar geçiyordu.

ABD’de son dönemde siyahlara karşı polisin artan şiddetini ibretle izliyoruz. Kelepçeledikleri bir siyahı boğdular, elinde silah var diye yanlış bir şüpheye kapılıp bir çocuğu öldürdüler vs.
ABD polisi takır takır siyahları öldürüyor, siyahların bu haksızlıklara karşı öfkesi de her geçen gün artıyor.

Göstericinin muhabire attığı o omuz da, aslında CNN’in olayları görmezden gelmesine ve yaptığı yanlı yanına karşıydı.

Sadece biz değil, ABD’deki ezilen siyahlar da CNN’den şikayetçi yani!

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu