Teknoloji

Microsoft itiraf etti, Windows 10 mobil kullanım oranları açıklandı!..

Microsoftun en son işletim sistemi Windows 10 ile ilgili olarak üst düzey bir yönetici tarafından yapılan itiraf şaşırttı. Microsoft’ CMO pozisyonunda görevli olan üst düzey yönetici Chris Capossela, ücretsiz yükseltme sürecinde dozu kaçırdıklarını itiraf etti. Peki Windows 10 mobil kullanım oranları ne durumda? Ayrıntılar Medyabey farkıyla sizlerle.

Hatırlanacağı üzere Windows 7 ve Windows 8 sürümlerine sahip kullanıcılara Microsoft ücretsiz olarak Windows 10’u dağıtılmış ve bu kullanıcılar hiç bir bedel ödemeden Windows işletim sistemlerini Windows 10 sürümüne yükseltebilmişti.  Bu süre boyunca da Windows Update uygulaması yoluyla ve pop-up bildirilere sürekli olarak Windows 10 reklamı yapılmış ve kullanıcıları ücretsiz yükseltme işlemine yönlendirmeye çalışmıştı. Kullanıcılar tarafından hiç de hoşlanmayan bu durum hakkında beklenen açıklama nihayet geldi.

Microsoft CMO’su Chris Capossela, ücretsiz yükseltme sürecinde, kullanıcıları fazlaca boğduklarını itiraf etti.  Gün içinde defalarca ekranda beliren bildiri ve mesajların kullanıcıları rahatsız etmiş olacağını kabul eden Capossela, zaman içinde bunun olumsuz yansımalarının da olduğunu “Her ne kadar ücretsiz bir yükseltme bildirisi de olsa, kullanıcıların gün içinde defalarca aynı uyarıya denk gelmesi, bir miktar rahatsızlık yaratmıştır.” sözleriyle ifade etti.

Mobil kullanım oranları

Windows işletim sistemine sahip telefonların yüzde 16’sında Windows 10 kullanıldığı bildiriliyor. Windows 10 mobile gibi çok güçlü bir seçenek olmasına rağmen kullanıcıların büyük bir bölümünün hala Windows Phone 8.1 olarak tanımlanan işletim sisteminde durduğu belirtiliyor.

Başa dön tuşu