Milyonlarca Emekli Bu Haberi Bekliyordu! AK Parti Emekli Zammı İçin O Tarihi İşaret Etti

Temmuz ayında haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklamasının ardından altı aylık enflasyon oranı belli olmuş ve emekli zammı için hesaplamalar başlamıştı. 5 Temmuz tarihinde haziran ayı enflasyon rakamı açıklamasının ardından emekli maaşına refah payı ekleneceği ve yüzde 25 zam yapılacağı açıklamıştı. Temmuz ayından itibaren emekliler zamlı maaşlar almaya başladılar. Ağustos ayında da tahsis numarasının son rakamına göre 17 Ağustos’tan itibaren zamlı maaş ödemeleri başlarken, emekliler ek bir artış yaşanıp yaşamayacağını merak ediyorlar. Bu kapsamda, emekli maaşları ile ilgili geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın çalışmalara başladığını belirtmişti. Ak Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım da emekli maaşları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Emekli Zammı Ne Zaman Gelecek?

Temmuz ayında olduğu gibi ağustos ayında da emekliler tahsis numarasının son rakamına göre zamlı maaşları almaya başladılar ancak temmuz ayında yüzde 25 oranında zam kök maaş üzerinden hesaplandığı için en düşük emekli maaşı 7500 TL kalmaya devam etti. Emekliler de ilerleyen süreçte ara zam yapılıp yapılmayacağını merak ediyorlar. Emekli zammı ile ilgili geçtiğimiz günlerde A Haber canlı yayınında değerlendirmelerde bulunan Binali Yıldırım, meclisin açılmasının ardından emekli maaşları için çalışmaların başlayacağını ve ciddi bir artış sağlanacağını belirtti.

Emekli Zammı Ne Kadar Olacak?

Emekli maaş zamları ile ilgili art arda açıklamaların gelmesinin ardından, maaş zammının ne kadar olacağı merak ediliyor. Ara zammın yanı sıra, ocak zammı için de hesaplamalar sürüyor. Bu kapsamda, temmuz ayında olduğu gibi ocak ayında da altı aylık enflasyon verisine göre emekli maaşına zam yapılacağı için Merkez Bankası’nın yıl sonu epilasyon beklentisi ile emekli maaş zammı hesaplandı. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 58 olduğundan dolayı, söz konusu oranla yapılan hesaplamalara göre, SSK ve Bağkur emeklileri için altı aylık zam oranı yüzde 31.92 olacak. Eğer temmuz ayında olduğu gibi ocak ayında da emekli maaşlarına refah payı eklenirse bu oran daha yüksek bir seviyeye çıkabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir