Medya

Mine Kırıkkanat’ın Elif Şafak’a açtığı telif davasının ilk duruşmasında neler oldu?

Gazeteci ve yazar Mine Kırıkkanat’ın ünlü yazar Elif Şafak’a, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 70/2-3 maddeleri uyarınca, ‘Sinek Sarayı’ romanından intihal yaptığı gerekçesiyle maddi ve manevi tazminat davası açtığı haber veriliyor. Davanın ilk duruşması bugün görüldü.

DAVA DİLEKÇESİNDE ÖNE ÇIKAN DETAYLAR

Cumhuriyet yazarı Mine Kırıkkanat, yazar Elif Şafak’a ‘Bit Palas’ romanında, kendi romanı ‘Sinek Sarayı’ndan intihal yaptığı gerekçesiyle tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde özetle şu ifadeler yer aldı:

“Davacı yazar Mine Kırıkkanat’ın, Türkiye’nin ilk kadın mizah yazarı olarak yazın hayatına başladığı, yazarın edebi eserlerini deneme, araştırma, öykü ve roman türlerinde yazdığı belirtilmiş ve davaya konu Sinek Sarayı roman türündeki eserini de ilk olarak 1990 yılında yayımladığı, süreçte ise en son 2020 yılında sonuncu yeni basımının yapıldığı açıklanmıştır. Davalı yazar ise ilk basımı 2002 yılında yapılan, sonuncu baskısı 2020 yılında basılan Bit Palas isminde romanı kaleme almıştır. Yazar Mine Kırıkkanat, sonradan yazılan Bit Palas isimli romanda konu, kurgu, kurgu mekanı ve marjinal karakterler ile yazım üslubunun kendi romanı olan Sinek Sarayı romanından intihal edildiği gerekçesiyle yargıya başvurmuştur.”

İKİNCİ DURUŞMA 11 EKİM’DE

Mine Kırıkkanat’ın Elif Şafak ve DK Doğan Yayınları A.Ş.’ye açtığı davanın ön inceleme duruşması İstanbul Anadolu 1. Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. İkinci duruşma 11 Ekim 2022 tarihinde görülecek.

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu