Medya

Mine Kırıkkanat’tan Cumhuriyet’teki değişimi eleştiren Alman medyasına tepki

Cumhuriyet yazarı ve aynı zamanda gazetenin yayın kurulu üyesi Mine Kırıkkanat’ın Alman medyasına karşı koyduğu tepki ile gündemde. Kırıkkanat, Cumhuriyet gazetesindeki yönetim değişikliğinden sonra, Alman medyasında gazetedeki bu değişikliğe karşı birtakım eleştiriler yapılmasına tepki gösterdi. Cumhuriyet yazarı, bu konuda kaleme aldığı yazısını Almancaya çevirerek sosyal medya hesabından paylaşmayı ihmal etmedi.

Mine Kırıkkanat Alman medyasına karşı bir yazı kaleme aldı. Dikkat çeken de eylemiyle öne çıkan Kırıkkanat,  yazısını Almanca’ya çevirterek, kişisel Twitter hesabından Alman gazetelerini tek tek etiketledi.

Kırıkkanat, Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili ve Türkiye Raportörü Kati Piri ile birlikte; ARD, Der Spiegel, Die Zeit, Frankfurter Allgemeine Zeitung, TAZ, Süddeutsche Zeitung, Frankfurter Rudsschau, Die Welt, Der Tagesspiegel, Neue Zürcher Zeitung gibi Alman gazetelerine yazısının çevirisini gönderdi.

İşte, Mine Kırıkkanat’ın Alman medyasını eleştirdiği dikkat çeken o yazısından bir bölüm:


Alman medya yöneticilerine soruyorum:
Şimdi Alman medyasının kimi liberal, kimi solcu, kimi orta yolcu, ama hepsi papağan gibi aynı iftiralarla Cumhuriyet’in yeni yönetimine saldıran ARD, Der Spiegel, Die Zeit, Frankfurter Allgemeine Zeitung, TAZ, Süddeutsche Zeitung, Frankfurter Rudsschau, Die Welt, Der Tagesspiegel, Neue Zürcher Zeitung vb. yöneticilerine soruyorum:
Cumhuriyet’in yönetim değişikliği sizi niçin bu kadar ilgilendiriyor? Sizin gazeteniz ya da kanalınız, yanlış bir yayın politikası yüzünden okur ya da izleyicilerinin yarısını kaybetse yönetimini değiştirmez miydi?
Hangi hakla, hangi cüretle okumadığınız, izlemediğiniz, zaten neyi nasıl yayımladığından ne dün ne de bugün haberiniz olan Cumhuriyet gazetesinin “Saray darbesiyle ele geçirildiğini” haber diye verebiliyorsunuz?

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu