Yaşam

Miraç kandili önemi, İsra gecesi yapılacak dualar ve İbadetler

Müslümanlara namazın hediye edildiği ve farz kılındığı kutlu Miraç kandili yaklaşıyor. Miraç kandilinde miraç gecesi hangi duaları ve ibadetleri etmeliyiz. Miraç gecesi Peygamber Efendimiz’in mucizesi nasıl gerçekleşti. Miraç kandilinde yapılması gereken işler ve okunacak özel süreler ve dualar haberimizde.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sallallahu aleyhi vessellem) Miraç günü göğe çıkarıldı. Müşrikler bu mucizeye inanmak istemediler. Miraç kandiline inanmak ve bu mucizeyi kabul etmek ancak Müslümanlara nasip oldu. O gece Kudüs’e gelen Peygamberimiz,  tüm Peygamberlerin ruhaniyetlerine imamlık yaptı ve onlara namaz kıldırdı. Hz. Cebrail Aleyhisselam eşliğinde Allahın izniyle göğe yükselen Peygamberimiz, yedi kat gök tabakalarını sıra sıra geçerken; her tabakada yer alan diğer kavimlerin Peygamberleriyle görüştü. Oradan ‘Sidretü’l Münteha’ya çıkarılan Peygamberimizi bundan öteye geçmeye izni olmayan Cebrail Aleyhisselam durumu Peygamber Efendimiz’e “Ey Allah’ın Peygamberi. Buradan öteye yalnız gideceksin. Yüce Allah bana buraya kadar çıkma izni vermiştir. Eğer buradan ileriye bir adım atarsam yanarım.”sözleriyle anlattı.

https://www.youtube.com/watch?v=-D1Ai4stHPM

İsra suresinin ilk âyet-i kerimesinin meali şu şekildedir:  

“Kuluna [Muhammed aleyhisselama] bir gece bazı âyetlerimizi [Allahü teâlânın kudret ve azametine delâlet eden nice harika olayları] göstermek için, onu Mescid-i Haram’dan [Mekke’den], çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya [Kudüs’e] götüren Allah, her türlü noksan sıfatlardan münezzehtir. Her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla gören Odur.” [İsra 1]

Miraç Gecesi namaz farz kılındı

Miraç gecesi ve namazın emri ile ilgili uzun bir hadis-i şerifin özeti şöyledir: “Cebrail aleyhisselamla bütün gökleri geçerek Sidre-i Müntehaya geldim. Cenneti gösterdiler. Daha sonra elli vakit namazla dönerken Musa aleyhisselamı gördüm. Elli vakit namazın ümmetime zor geleceğini, dönüp namaz vakitlerini azaltmasını Allahü teâlâdan istememi söyledi. Azar azar kaldırılarak, sonunda beş vakte indirildi.”

Anne babaya itaat şart 

Miraç gecesi Peygamber Efendimiz hadisi şeriflerde önemli bilgiler verdi. . Ebiddünya’dan aktarıldığına göre Peygamber Efendimiz şu hadisi söylemiştir: “İsra gecesi nura gark olmuş bir zat gördüm. “Bu kim?” dedim. Cebrail aleyhisselam, “Dünyada iken Allahü teâlâyı devamlı anan, kalbi camiye bağlı ve ana-babasına asi olmayan bir zattır.”

Miraç gecesi nasıl dua ve ibadet edillir?

Mirac gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirmenin çok sevap olduğu hadislerle bildirilmiştir:

“Mirac gecesinde iyi amel eden için yüz yıllık mükâfat vardır.”  [İ.Gazali]

“Recebin 27. günü oruç tutana, 60 yıllık oruç sevabı verilir.”  [İ.Gazali]

Miraç gecesi kaza namazı kılmalı, Kur’an-ı kerim okumalı, dua, tevbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmeli, bunların sevaplarını ölülere de göndermelidir. Her zaman doğru iman sahibi olmaya, farzları yapıp haramlardan kaçmaya, tevbe edip farz borçlarını ödemeye çalışmalıdır! Bütün bunları yapmak ise ilimle olur. İlmihal bilgileri en kıymetli ilimdir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: “Geceleyin bir müddet ilim ile meşgul olmak, bütün gece sabaha kadar ibadet etmekten daha kıymetlidir.” [Ebu Nuaym]

En güzel miraç kandili mesajları için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu